Türkiye'de seçim atmosferine girilmiş olmasa da ittifaklar ile alakalı tartışmalar ve yeni planlamalar devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhur İttifakı'nda bulunan parti sayısını arttırmaya yönelik girişimleri siyaset gündeminin birinci sırasında yer alamayı sürdürüyor. Bir süre önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ile DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir araya gelmişlerdi. DSP'nin Cumhur İttifakı'na girip girmeyeceği konusunda en net bilgileri Önder Aksakal, Hürriyet yazarlarından Abdülkadir Selvi'ye açıkladı.

DSP CUMHUR İTTİFAKI'NA KATILACAK MI?

İttifak görüşmelerinin olması durumunda HDP hariç tüm partilerle görüşebileceklerini söyleyen DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, “Cumhurbaşkanı Erdoğan bizi itifak konusunu görüşmek için davet ederse görüşürüm. Daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirdik ama o görüşmede ittifak konusu hiç açılmadı. 15 Temmuz kalkışmasından sonraki AK Parti'nin dış politikasını Bülent Ecevit hayatta olsaydı desteklerdi. Biz de şu anda bunu destekliyoruz. Bu düşüncelerimizi o görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilettim.” dedi.

HDP İLE İTTİFAK YAPMAYIZ!

Seçim ittifaklarında HDP'nin kırmızı çizgileri olduğunu söyleyen Önder Aksakal, “Millet ittifakı'nda bir AK Parti karşıtlığı var. Ancak orayı HDP'nin pozisyonu belirleyecek. Biz kesinlikle devletin birliğine ve bölünmez bütünlüğüne zarar vermeyi amaç edinmiş partilerle aynı ittifakta yer almayız. Oy uğruna gidip PKK'ya açık açık destek veren HDP ile aynı safta bulunmayız.” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI DAVET EDERSE SEVE SEVE GÖRÜŞÜRÜZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bir ittifak daveti gelmesi durumunda Önder Aksakal tavırlarının ne olacağını, “İttifaklar konusunda şu anda konuşmak için çok erken. Bir şey söyleyerek kendimizi sınırlamak hem bize hem ittifaklara zarar verir. Biz Hdp hariç ttüm siyasi partilere ittifak konusunda açığız. Sayın Erdoğan bizi davet ederse seve seve gider görüşürüz.” şeklinde konuştu.

isbilgisi.com