Dövize Karşı Alınan Ek Gümrük Bedelleri ve Artışlar Sanayi Sektörünü Olumsuz Etkileyecek!

Hükümet ithalatı azaltmak ve döviz talebini en az seviyeye indirmek için ek vergilerle önlem almaya çalıştı ancak bu durum sanayi sektörünü olumsuz etkiledi Artan masraflar yeni zamları beraberinde getirecek.

EKONOMİ 23.06.2020 - 08:35 23.06.2020 - 08:35

Koronavirüs salgını sonrasında yaşanan ekonomik daralma ciddi sorunları da beraberinde getirdi. Sektörler arası daralma yaşanması muhtemel ekonomik kriz ve durgunluk gibi sorunların ortadan kaldırılması için hükümet cephesinden çeşitli tedbirlerin alınmasına karar verildi. Bu tedbirler çerçevesinde ithalatın en son çare olarak görülmesi ve iç ekonominin canlandırılması adına bazı planlar yapıldı.

Salgın sonrasında en fazla etkilenen sektörler sanayi ve turizm olarak ifade edildi. Bu alanda gelirlerin yükseltilmesi için ve yurtdışın dövize olan ilginin de azaltılması için birtakım düzenlemelerin yapılmasına karar verildi. Alınan önlemler sonrasından ithalat için ek vergilerin getirildiği belirtildi.

Vergiler Sanayi Sektörünü Zorlamaya Devam Ediyor!

Alınan kararlar sonrasında inşaat malzemeleri, otomotiv, tekstil ve tarım alanını ve daha pek çok sektörü kapsayacak olan ürünler için vergiler artırıldı. Artırım yapılan toplam 5 bin ürünün bulunduğu açıklandı. Vergilerin artırılması için geçici bir süre belirlendi. Bu süre 30 Eylül olarak açıklandı. Bu tarihe kadar vergilere ek gümrük bedelleri yüzde 30 artırıldı. 1 Ekim tarihinden itibaren ise bu zamlı miktarların düşürülmesi ve yüzde 10 seviyelerine kadar çekilmesi bekleniyor. Vergilerin geçici olacağı söylenmesine rağmen bu süreçte sektörlerin durumdan olumsuz etkilendiği belirlendi.

Özellikle ithalatla beslenen sanayi sektörleri ve alanları için alınan bu kararın son derece önemli olduğu üretim maliyetlerinde yüzde 15’ten başlayan oranlarla maliyetin yükseldiği belirlendi. Dolayısıyla maliyeti artan sektörler fiyatları da aynı oranda zamlı hale getirecekler. Bu durumun ekonomiye katkı sağlamak yerine zarar verebileceği düşünülüyor.

isbilgisi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@