Döviz Piyasasına Koronavirüs Damgası! Dolar ve Euro Haftanın İlk İşlem Gününe Nasıl Başladı?

Koronavirüs gölgesinde işlem görmeye devam eden piyasalarda en çok ilgi duyulan maddelerin başında dolar kuru geliyor. Türk lirası karşısında hep güçlü olan dolar tüm olumsuzlara rağmen dirençli bir tutum ortaya koyabiliyor. Bugün dolar kaç lira oldu?

EKONOMİ 27.04.2020 - 09:31 27.04.2020 - 09:31

Dünya ekonomisine artık koronavirüs yön veriyor. Bu alandaki gelişmeler piyasalardaki fiyatlamayı çok yakından etkiliyor. Türkiye'de de bu anlamda olumlu gelişmeler yaşanmaya başlandı. Koronavirüs ile mücadelede aşama kaydeden Türkiye'de dolar kuru bu yönde hareketlenmeye başladı.

Sağlık Bakanlığının son günlerde sürekli yeni koronavirüs vaka sayılarında düşüş açıklaması ve iyileşen hasta sayısının arttığını beyan etmesi yeni haftanın ilk işlem gününde piyasalara olumlu yansıdı. Türk ekonomisinin tüm olumsuz verilerine rağmen hayatın normalleşmesine dair sinyaller gelmeye başlamasıyla dolar kurunun ateşi söndü.

Hafta sonunda 6,98 TL seviyesine demir atan ve aşağı yönlü en küçük bir değişim içerisinde olmayan dolar kuru yeni haftanın ilk işlem gününe 6,95 TL'den başladı. Bu seviyede bir süre sabit kalan dolar şu anda 6,96 TL'den işlem görüyor.

Türk lirasına olan güvenin göstergesi olan dolar kurunun uzmanlara göre 7 TL psikolojik eşiğini mevcut verilerle aşması mümkün değil. Bu eşik aşılmadıkça da yukarı yönlü hareketlerin hızlanmasına zor bir ihtimal olarak bakılıyor. Dolar 6,99 seviyesini çok defa denedi ancak kalıcı olamadı.

Euro piyasasında da bir hareketlenme yaşanıyor. Avrupa'da da koronavirüs nedeniyle normale dönüş sinyalleri gelmeye başladı. İtalya dahi koronavirüs tedbirlerini gevşetmeye başladı. İspanya'da sokağa çıkma yasakları kaldırılmaya başlandı. Almanya'da ise fabrikalar yeniden aktif hale gelerek üretime başladı. Tüm bunlar nedeniyle euro kuru dirençli tutumunu devam ettiriyor. Hafanın ilk işlem gününde 7,55 TL'den işlem gören Euro'nun ciddi bir değişime uğraması beklenmiyor.

isbilgisi.com