Dolar dün 6.7645 TL ile piyasayı kapatmışken, sabah saatlerinde 6.78 TL'ye yükselerek açılış yaptı. Korona virüsünün etkisinin azaldığı yönündeki söylentiler küresel piyasalara da yansımıştı. Küresel piyasalarda 6.70 TL'ye kadar gerileyen dolar tekrar yükselişe geçti.

Dolar kuru geçtiğimiz haftadalarda dünya geneli hükümetler ve merkez bankalarının toplanmaları ile virüsün olumsuz yönde etkilediği piyasalardaki tahribatı azaltmak için çalışma yapma kararı alınmıştı. Yapılan çalışmalarda 6.38 TL'ye kadar düşen dolar, küresel anlamda taleplere ve risk oranlarına daha fazla direnç gösteremedi ve tekrar yükselişe geçti. Türkiye'de 600 CDS baz puanının üzerini görmesi ile birlikte TL cinsi varlıkların borsa üzerindeki baskısını arttırdı.

FED bu akşam yapacağı toplantıda Koronavirüs salgınına ilişkin açıklamalarını, piyasa içerisindeki gelişmeleri tutanak halinde açıklayacağının altını çizdi.

Borsa üzerinde yüksek söz hakkına sahip IŞIK FX gün içerisinde düştüğü notta şunları dile getirdi;

"TL lehine hareketler görebilmemiz için öncelikli olarak 6.70 altında en az 2 günlük kapanış görmemiz gerekebilir. Aksi halde kurdaki yukarı yönlü eğilimin devam edeceğini düşünmekteyiz. Şuanda ise 6.77 direncinin hemen üzerinde bir fiyatlama hakim. Kırılması durumunda 6.7980, 6.8115, 6.8330 ve 6.85 dirençleri ilk etapta takip edilebilir. 6.70 altındaki kalıcı hareketlerde ise 6.60-6.55 destek bandını hedef olarak alabiliriz." ifadelerine yer verilirken, doların  Türkiye piyasasında ki satın alma gücü ve baskısı artmaya devam edecek gibi duruyor diyebiliriz.