Ekonomi alanında uzman olan Doç. Dr. Filiz Eryılmaz, doların geleceği hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Dolar/TL kuru, Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrasında uzun bir süredir tutunduğu 23 TL seviyesinden yukarı yönlü hareket etmeye başladı. Doç. Dr. Eryılmaz, TGRT Haber'de katıldığı canlı yayında doların gelecek günlerdeki görünümü hakkında değerlendirmelerde bulundu.

ALTERNATİF YATIRIM ARAÇLARI ÖNERDİ

Eryılmaz, teknik olarak uzun vadede güçlü bir dolar artışı beklemememiz gerektiğini belirtti. Kontrollü bir yükselişin olabileceğini düşündüğünü ifade etti. Ayrıca, doları fiziki olarak almak yerine dolar getirisi isteyen yatırımcıların kurumsal mevduat (KM) seçeneklerini değerlendirebileceklerini söyledi. Bunun yanı sıra, gram altın gibi alternatif yatırım araçlarını da düşünmelerini önerdi.

Doç. Dr. Eryılmaz, yılın son çeyreğinde ons altından da destek alınabileceğini belirtti ve portföylerde gram altının en az yüzde 20 oranında bulunması gerektiği kanaatinde olduğunu ifade etti. Borsa tarafında ise doğru sektörlerin, özellikle havacılık sektörü gibi döviz pozisyonu güçlü olan sektörler ve gıda perakende gibi sektörlerde doğru hisselere yavaş yavaş girilebileceğini söyledi.

İhtiyaç kredisi çekip faiz ödemeyin Akbank faizsiz 15.000 TL taksitli nakit avans veriyor İhtiyaç kredisi çekip faiz ödemeyin Akbank faizsiz 15.000 TL taksitli nakit avans veriyor

Öte yandan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada fiyat istikrarına odaklanan, finansal istikrarı gözeten ve kurala dayalı para politikası benimsediklerini belirtti. Ayrıca, kamu kesimi mali dengesinde istikrarlı bir yapıyı ve sürdürülebilir bütçe finansmanını hedefleyen bir politika izlediklerini vurguladı. Bu politika çerçevesinde Türkiye'ye önemli miktarda sermaye akımının sağlanacağını ifade etti.

Bu açıklamaların ardından doların geleceği konusunda belirsizlik devam etse de, uzmanlar ve yetkililer tarafından yapılan değerlendirmeler piyasaların ve yatırımcıların dikkate aldığı önemli ipuçları olarak değerlendiriliyor. Yatırımcılar, kendi risk profilleri ve yatırım hedeflerine uygun olarak kararlarını verirken dikkatli bir şekilde hareket etmelidir.