Dolarda Sıcak Gelişme! Uzmanlardan Hafta Sonu Dolar Yorumları

Dolar kuru haftalardır test ettiği 7 TL sınırını dün öğle saatlerinde aşarak bu seviyede tutunmayı başardı. Hafta sonunda dolar kurunda ne gibi değişimler olacak? Uzmanların beklentileri neler? Dolar kaç lira oldu?

EKONOMİ 02.05.2020 - 09:52 02.05.2020 - 09:52

Dolar kurunda son dakika sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. 1 Mayıs 2020 Cuma günü dolar kuru piyasaların kapalı olmasını fırsata çevirerek haftalardır test ettiği 7 TL üzerine çıkmayı başardı.

Dolar kurunda yaşanan sıcak gelişmeler piyasaların kapalı olmasına rağmen büyük bir hareketlilik getirdi. Yatırımcıları da panikleten doların Türk lirası karşısındaki yükselişinde en çok merak edilen soru bu seviyede kalıcı olabilecek mi yoksa olamayacak mı oldu.

Piyasa uzmanlarına göre dolar güçlü bir ivme yakaladı. Özellikle hafta sonu tatilinin araya girmesi nedeniyle piyasa akışıyla dolara müdahale etmek zor bir ihtimal görünüyor. Bu nedenle dolar 7 TL'nin üzerinde kalmaya en azında Pazartesi günü piyasalar açılana kadar devam edecek.

Dolar 7 TL barajını aşında kendisini 7,04 TL'ye kadar sürükledi. Ancak yükselişi bu noktayı geçemedi ve geri dönüşler yaşandı. Bu geri dönüşler neticesinde dolar 2 Mayıs Cumartesi sabahı 7,01'den işlem görmeye devam ediyor.

Analistlere göre dolar için iki kritik seviye var. 7 TL seviyesinin aşağısı dolar için düşüşün başlayacağı anlamına geliyor ve 6,88 TL'ye kadar bu düşüş devam edebilir. 7,05 TL'nin üzerinde ise dolar kendisini 7,20 TL'ye kadar atabilir.

Euro piyasasında da sıcak gelişmeler yaşanıyor. Haftalardır 7,50 TL – 7,60 TL barajında dolaşan euro bir anda 7,70 TL'ye ulaştı. Dolardan daha hızlı bir ivme yakalayan euro da yakından takip edilmeye başlanırken Türk lirası için alarm sinyalleri gelmeye devam ediyor.

isbilgisi.com