Türk ekonomisinde oldukça hareketli günler yaşanmaya başlandı. Dolar kurunun Türk lirası karşısındaki yükselişi üzerine oldukça sıkıntılı günler geçiren Türk ekonomisinde bugün ibre terse döndü. Türk lirası dolar kuru karşısında yükselmeye başladı. 8 TL'yi zorlayan dolar kuru bugün 7,82 TL'ye kadar geriledi.

DOLAR NEDEN DÜŞÜYOR?

Dolar kurunda meydana gelen düşüş ile alakalı olarak vatandaşlar bu düşüşün sebebini öğrenmek için ekonomistlerin değerlendirmelerini büyük bir ilgiyle takip ediyorlar. Ortak görüşe göre Merkez Bankası yarın yapılacak olan Para Politikaları Kurulu toplantısında Ekim ayı faiz kararını açıklayacak. Merkez Bankası'nın 200 baz puan faiz artırımı beklentisini de aşarak 300 baz puan faiz artırımı yapacağı iddia edildi. Bu iddia ise dolar kuru üzerinde Türk lirası lehine baskı oluşturdu. Düşüşün de bundan kaynaklandığı iddia edildi.

İKON MENKUL'DEN DOLAR DEĞERLENDİRMESİ!

IKON Menkul tarafından yapılan değerlendirmeye göre yaşanan düşüşlerin Türk lirası lehine hız kazanabileceği ifade edildi. Yatırım şirketi tarafından 7,80 TL seviyesine dikkat çekilirken bu seviyeye doğru bir gerileme olması durumunda dolar kurunda önemli kırılmaların yaşanabileceğinin altı çizildi.

DOLARDA DÜŞÜŞ DEVAM EDECEK Mİ?

Dolar kuru şu anda 7,83 TL'den işlem görmeye devam ediyor. Merkez Bankası'nın faiz kararına kadar bu düşüş eğiliminin devam etmesi ve 300 baz puanlık faiz artırımı beklentisinin gerçekleşmesi ile düşüşün daha da hızlanması tahmin ediliyor.

isbilgisi.com