Türkiye'de ekonomi dünyasının tek gündem maddesi Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) Aralık ayı toplantısı oldu. Bu toplantıdan çıkacak faiz kararı piyasaları yeniden şekillendirecek. Bunun için çeşitli değerlendirmeler ve tahminler yapılmaya devam ediyor. Merkez Bankası politika faizini artırırsa dolar kuru yükselir mi düşer mi? Yeniçağ Gazetesi ekonomi yazarı Remzi Özdemir dolar kuru üzerine yeni tahminlerini açıkladı. Remzi Özdemir son aylarda dolar kurundaki tahminleri oldukça isabetli olan bir ekonomist olarak tanınıyor.

MERKEZ BANKASI NE KADAR FAİZ ARTIRIMI YAPACAK?

Merkez Bankası'nın politika faizi kararına yönelik beklentisini açıklayan Remzi Özdemir, “Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal daha önce sıkılaşma politikalarının devam edeceğini açıklamıştı. Bunun anlamı faiz artırımının süreceğidir. Bu noktada herkesin merak ettiği Aralık ayında ne kadar faiz artırımı yapılacağıdır. Bu konuda benim şahsi beklentim bir önceki faiz kararında olduğu gibi yüksek bir faiz artırımı yapılması değil. O bir birikimin sonucuydu. Bu yeni faiz artırımı ihtiyaç sonucu yapılacak. 100-150 baz puanlık bir faiz artırımı yapılacağını düşünüyorum.” dedi.

DOLAR KURU KAÇ TL OLACAK?

Faiz artırımının dolar kurunu nasıl etkileyeceği konusunda da açıklama yapan Remzi Özdemir, “Türkiye'ye sınırlı da olsa yurt dışından nakit akışı oluyor. Şu andaki mevcut politikalardan yola çıkarsak kimsek dolar kurunun yükseleceğini beklemesin. Dolar kurunun sınırları artık net bir şekilde çizilmiştir. 7,40 TL ile 8 TL arasında sabitlenen bir dolar kuru ile karşı karşıyayız.” ifadelerini kullandı.

Dolar kuru üzerine tahminleri oldukça isabetli olan Remzi Özdemir'in son tahminine göre kurda ciddi bir fiyat değişimi meydana gelmeyecek. Dolar üzerinden yatırımı olanların kısa vadede çok kazanç sağlamaları bu değerlendirmeyle mümkün gözükmüyor.

isbilgisi.com