Dolar Kurunda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın İstifa Etkisi! Bugün Dolar Kaç TL Oldu?

Türk ekonomisinde hafta sonu yaşanan görevden alma ve istifa haberleri üzerine dolar kurunun nasıl pozisyon alacağı merak ediliyordu. Mrkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın görevden alınması ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifa etmesi üzerine dolar kuru haftanın ilk işlem gününe düşüşle başladı. Dolar kaç TL oldu?

EKONOMİ 09.11.2020 - 10:12 09.11.2020 - 10:12

Türk ekonomisinde meydana gelen olumsuz gelişmeler nedeniyle Türk lirasındaki değer kayıpları uzun bir süredir devam ediyordu. Hafta sonu önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararı ile Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevlen alınarak yerine Naci Ağbal getirildi. Dün akşam ise şok bir gelişme yaşanarak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak istifa ettiğini duyurdu. Bakan Albayrak'ın istifa haberi üzerine henüz resmi bir açıklama yapılmadı ama AK Parti'nin önemli isimlerinin sosyal medya mesajları ile istifanın doğru olduğu bir anlamda teyit edilmiş oldu.

DOLAR KURU DÜŞMEYE BAŞLADI!

Türk ekonomisini yöneten iki önemli ismin ekonomi yönetiminden çekilmesinin piyasalara ne şekilde etki edeceği merak konusuydu. Piyasalar açılır açılmaz dolar kurunda gerileme meydana geldi. Dolar kuru güne yüzde 4'lük bir değer kaybı yaşayarak başladı.

Geçtiğimiz hafta 8.50 TL'nin üzerinde seyreden dolar kuru önce 8,36 TL'den güne başladı. Şu anda ise 8,20 TL'ye kadar geriledi. Dolardaki düşüş ve Türk lirasındaki değer kazanma hareketi piyasalara hareketlilik kazandırdı.

Merkez Bankası'nın bugüne kadar attığı adımlar ve yaptığı tüm hamleler dolar kurunu dizginlemeye yetmemişti. Ancak ekonomi yönetiminin değişmesi ile beraber kurda şok etkisi yaşandı ve gerileme hareketi başladı.

EURO DA GERİLEDİ!

Dolar kurunda meydana gelen gerileme euro kurunu da etkiledi. 10 TL seviyesini aşarak rekorlar kıran euro da şu anda 9,76 TL'ye kadar düştü.

Türk lirasının değer kazanımı ekonomik olarak düzelme sinyallerini verse de özellikle Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifasının kabul edilip edilmemesi konusu kur üzerinde hareket yönünde belirleyici olacak.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@