Dolar Kurunda Düşüş Eğilimi! Uzmanlara Göre Dolar Neden Düşmeye Başladı? Dolar Bugün Kaç TL Oldu?

Ekonomi gündeminin birinci maddesi dolar fiyatlarında meydana gelen düşüş oldu. Tahmin edilemeyen bu düşüş ile alakalı olarak uzmanlar değerlendirme yapmaya başladılar. Dolar fiyatları neden düşüyor? Bugün dolar kaç TL oldu?

EKONOMİ 03.06.2020 - 09:44 03.06.2020 - 09:44

Türk lirasının dolar karşısında değer kazanması Türk ekonomisinde gündemin ana konusu haline geldi. Dün akşam ve gece boyunca meydana gelen düşüş neticesinde dolar kuru 6,69 TL seviyesine kadar indi.

ENFLASYON VERİLERİ BELİRLEYİCİ OLACAK

Dolar haftanın üçüncü işlem gününde çok hafif bir yükseliş gösterdi ve şu anda 6,70 TL'den işlem görüyor. Bugün Türkiye'de enflasyon verilerinin açıklanması dolar kurunun fiyatlamasında etkili olması bekleniyor.

ABD'DEKİ İÇ KARIŞIKLIK DOLARI BASKILIYOR

Uzmanlara göre dolardaki düşüş eğiliminin ana nedeni ABD'nin iç karışıklıklar nedeniyle patlayan sosyal olaylardan dolayı piyasalardaki güvensizlik olarak belirtiliyor. Uzmanlar bu piyasalardaki güvensizliğin doları tüm para birimleri karşısında baskıladığını ifade ediyorlar.

Euro kurunda da Türk lirası karşısında bir değer kaybı yaşansa da euro bölgesindeki piyasalar aolan güven nedeniyle düşüş dolar kadar gerçekleşmedi. Koronavirüs sürecinin normalleşme adımları ile kontrol altına alınmaya çalışılması euroya bir direnç kazandırıyor. Euro bugün 7,52 TL'den işlem görmeye devam ediyor.

isbilgisi.com