Türkiye ekonomisi Merkez Bankası'nın faiz artırımı ile rahatlama beklerken bunun aksi yönünde karar gelmesi ile piyasalarda olumsuz etki meydana geldi. Politika faizinin serbest bırakılması ile 7,97 TL'yi test eden dolar kuru yeni haftayı yine yükseliş trendiyle başlattı.

KÜRESEL PİYASALARDA DOLAR HAREKETLENDİ!

Küresel piyasalarda dolar endeksi ABD seçiminden önce yatırımcıların teşvik paketinin geçmesine yönelik beklentilerinin azalması ve bunun yanında koronavirüs salgınının etkisini arttırmasıyla yükseldi.

DOLAR KURU TÜM ZAMANLARIN EN YÜKSEK SEVİYESİNE ULAŞTI!

Dolar kuru ise Asya piyasalarında 7,98 TL'den işlem görmeye başlayarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 10,25'te sabit tutmasının ardından dolar kuru 7,97 TL'yi test etmiş ve bu seviye tüm zamanların rekoru olmuştu.

KORONAVİRÜS SALGINI DOLARIN GÜVENLİ LİMAN OLMASINI SAĞLADI!

Dünyada koronavirüs salgınına dair yeni vaka sayılarının artış göstermesi ve buna bağlı olarak ülkelerin tedbirler için harekete geçmeye başlaması ile piyasalarda bir gerilme yaşanmaya başlandı. Bu nedenle ekonomilerin kapanma riski güvenli limanlara yönelmeyi arttırdı. Bu konuda bir değerlendirme yapan Mizuho Bank Ekonomi ve Strateji Başkanı Vishnu Varathan, “Koronavirüs salgınının ekonomiye dair olumsuz etkisini yeniden görmeye başladık. Avrupa'dan gelecek olan haberler bu nedenle çok önemli bir parametre olacak. İspanya'da ve İtalya'da kısıtlamaların beklenenden daha katı olması dolar endeksinde fiyatlamayı tersine çevirdi. Dolardaki düşüş yerine yükselişe bıraktı.” dedi.

isbilgisi.com