2020 yılında büyük bir krizle boğuşan küresel petrol piyasası normalleşme adımlarının meyvelerini toplayamadan yeni bir krizin ortasında kendisini buldu. Pandemi süreci nedeniyle dünyada azalmaya başlayan petrol talebi karşısında yeniden üretim arttırmaya giden ülkeler petrol piyasalarını ateşe attılar. Arz ve talep dengesi ortadan kalkınca petrol fiyatları ciddi bir düşüş trendi içerisine girdi.

BRENT PETROLDE HIZLI DÜŞÜŞ!

Brent petrol fiyatında sadece bugün yüzde 3'ün üzerinde düşüş gerçekleşti. Geçtiğimiz hafta içerisinde 44 dolar seviyelerinde olan brent petrolün varili bugün 37 dolardan işlem görmeye başladı. Bu gelişme kürsel piyasalarda büyük bir şok olarak değerlendirilirken OPEC ve petrol üreten diğer ülkelerde büyük bir telaş yaşanmaya başlandı. 2020 yılında milyarlarca dolar kaybı olan ülkeler yeni krizden nasıl çıkacaklarını kara kara düşünüyorlar.

TÜRKİYE'DE AKARYAKIT FİYATLARI DEĞİŞECEK Mİ?

Küresel piyasalarda meydana gelen petrol fiyatı düşüşlerinin ardından tüm gözler Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının değişip değişmeyeceğine çevrildi. Petrol fiyatlarında düşüşler maliyetleri azaltsa da dolar kurunda yükselişin buna nasıl etki yapacağı sektör uzmanları tarafından değerlendirildi. Sektör uzmanları paylaştıkları analizlerinde dolar kurunda yükseliş olmasaydı hem benzinin hem de motorinin litre fiyatında 20 kuruş ile 30 kuruş arasında bir indirimin olacağını ifade ettiler.

BENZİNDE VE MOTORİNDE İNDİRİM OLACAK MI?

Petrol sektörü temsilcileri dolar kurundaki yükselişlerin bir denge aracı olduğunu belirtirken yine de petrol fiyatlarındaki düşüşün dolar kurundaki yükselişle oranlandığında akaryakıt ürünlerine indirim yapılabileceğini söylediler. Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının ne zaman düşeceği henüz netlik kazanmazken gelecek hafta içerisinde hem benzinin hem de motorinin litre fiyatında indirime gidileceği bildirildi.

isbilgisi.com