Türk lirası ile dolar arasındaki son dönemlerde meydana gelen fiyat değişimleri yatırımcıların çok daha yakından döviz piyasasını takip etmesine neden oluyor. 7,26 TL seviyesinde 6,71 TL seviyesine kadar geri çekilen dolar bugün hafif bir toparlanma izlenimi verdi.

SWAP AÇIKLAMASI BEKLENTİ YARATTI

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın farklı ülkelerde swap görüşmelerinin devam ettiğini açıklaması piyasalarda bir beklentiye neden oldu. Bu swap görüşmelerinin somut anlaşmalara dönüşmesi Türk lirasının dolar karşısında avantajlı pozisyona geçmesini sağlayacak.

ABD'DE HAFTALIK İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURULARI RAKAMLARI AÇIKLANACAK

Öte yandan bugün ABD'de haftalık işsizlik maaşı başvuruları açıklanacak. Bu rakamların beklentilerin üzerinde çıkması durumunda dolar kurunda bir gerileme olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bilindiği gibi ABD'de Mart ayından bugüne kadar yaklaşık 40 milyon kişi işsiz kalmış ve işsizlik maaşı başvurusunda bulunmuştu.

DOLARDA SERT FİYAT DEĞİŞİMİ BEKLENMİYOR

Dolar kurunu bugün sabah saatlerinde 6,78 TL'den işlem görüyor. Günlük ekonomik gelişmelere bağlı olarak doların yönü belirlenecek. Ancak uzmanlar bugün sert bir fiyat değişiminin olmasına ihtimal vermiyorlar.

Euro kurunda da görünün dolar kurundan farklı seyretmiyor. Türk lirası karşısında son günlerde kaybettiği ivmeyi euro da geri almak için çabalıyor. 7,42 TL seviyesine düşen euro toparlanma ile 7,47 TL'ye kadar yükseldi. Avrupa Birliği ülkelerinde yeni ekonomi paketlerinin açıklanmaya devam etmesi euroya direnç kazandırmayı sürdürüyor.

isbilgisi.com