Dolar Fiyatı Tırmanış Eğiliminde! Dolar Bugün Kaç TL Oldu?

Dolar fiyatı haftanın son işlem gününde merak edilen verilerin başında geliyor. Doların bir süre Türk lirası karşısında direnç kaybetmesinin ardından yeniden yükselişe geçme nedenleri araştırılıyor. Dolar bugün kaç TL oldu?

EKONOMİ 29.05.2020 - 09:36 29.05.2020 - 09:36

Dolar kuru son bir haftalık süreçte istikrarsız bir görüntü verdi. Meydana gelen bu fiyat değişimleri piyasalar üzerinde olumsuz etki bıraktı. Türk lirasının dolar karşısında nitelikli bir istikrar yakalayamaması nedeniyle dolar dün toparlanma işlemini gerçekleştirdi.

Doların Türk lirası karşısında yükseliş ivmesi yakalamasının nedenleri merak konusu oldu. Uzmanlara göre dün ABD'de açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvurularının beklentileri karşılaması ve son 2,5 aylık süreçte ilk defa düşüşe geçmesi doların hanesine avantaj olarak yazıldı.

ABD - ÇİN GERGİNLİĞİ TÜRK LİRASINA YARADI

Yaşanan gelişmelere Çin ile ABD arasındaki gerginlik eklenince doların Türk lirası karşısında sert bir yükselişe başlamasının önüne set çekildi. Piyasalardaki risk iştahının azalması dolar kurunun üzerinde etkili oldu.

SWAP ANLAŞMALARI BEKLENTİ OLUŞTURDU

Türk lirasının dolar karşısında dirençli bir görünüme kavuşması için swap anlaşmaları büyük önem taşıyor. Swap görüşmelerinin devam etmesi ve şu ana kadar Katar harici hiçbir ülkeyle resmi anlaşmaya varılamaması piyasalardaki beklentiyi şimdilik karşılayamadı. Yapılacak swap anlaşmasının doları 6,60 TL seviyelerine çekeceği tahmin ediliyor.

Dolar haftanın son işlem günün dün piyasaların kapandığı saatte olduğu gibi 6,81 TL'den başladı. Gün içerisinde dolarda sert bir fiyat değişiminin olmasına ihtimal verilmiyor.

EURO KURU YUKARI YÖNLÜ HIZ KAZANDI

Euro kurunda ise dolar kurunda çok daha farklı bir görünüm hakim oluyor. Dün sabah 7,47 TL'den işleme başlayan euro kuru bu sabah ise 7,56 TL'ye kadar yükseldi. Euro kurund abu yükselişin Avrupa'da normalleşme adımlarının hızlanması ve destek paketlerinin çoğalması ile açıklanıyor.

isbilgisi.com