Dolar FED Toplantısına Kilitlendi! Toplantı Öncesinde Dolar Kaç TL Oldu?

29 Nisan 2020 Çarşamba günü hafta ortasına döviz kuru yatay bir görünümle start verdi. Hafif düşüş eğilimi gösteren dolar ve euro kurları karşısında Türk lirası direnç gösteriyor.

EKONOMİ 29.04.2020 - 09:39 29.04.2020 - 09:39

Koronavirüs etkisiyle para piyasaları dengesiz bir dönemden geçerken hafta ortasına döviz kurları Türk lirası karşısında hafif yatay bir grafikle başladı. Dolar ve euro fiyatlamasında küçük miktarda düşüş yaşanıyor.

Dolar kuru için bugün takip edilmesi gereken önemli bir gelişme yaşanacak. Amerika Merkez Bankası FED'in Nisan 2020 toplantısıbugün gerçekleşecek. Bu toplantıdan çıkacak kararlar ve alınacak yeni faiz kararı doları tetikleyecek. Bu tetiklemenin ne yönde olacağını ise yeni faiz kararında indirim mi yoksa stabil durumun devam etmesi şeklinde mi olacağı belirleyecek.

Mart 2020 FED toplantısında faiz indirimi nedeniyle dolar aşağı yönlü hareket etmiş ve Türk lirası avantajlı duruma geçmişti. Böyle bir kararda uzmanlara göre Türk lirası yine değer kazanabilir. Bu sebeple piyasalar bugün gerçekleşecek FED toplantısından çıkacak kararı beklemeye başladı.

Dün 7 TL psikolojik sınırını çok defa deneyen ancak geçmeyi başaramayan dolar kuru 6,99 TL'den kapanmıştı. Dolar kuru bugüne hafif bir düşüşle 6,98 TL'den başladı ve bu seviyeden devam ediyor.

Euro kurunda da Türk lirası karşısında hafif bir düşüş gerçekleşti. Euro kuru şu anda piyasada 7,57 TL'den işlem görmeye devam ediyor.

isbilgisi.com