Türkiye'de Karadeniz açıklarında bulunan 405 milyar metreküplük doğalgaz müjdesinin ardından ikinci bir müjde için de resmi açıklama yapıldı. Halka açık bir şirket olan Gübretaş'ın Bilecik'in Söğüt ilçesinde bulunan maden sahasında 3,5 milyon onsluk altın rezervi bulundu. Bu rezervin karşılığının ise 108 ton altına denk geldiği bildirildi.

6 MİLYAR 555 MİLYON DOLARLIK ALTIN REZERVİ!

Şu anda kürsel piyasalarda altının onsu 1873 dolardan işlem görüyor. Bulunan rezervin parasal değeri şu anda 6 milyar 555 milyon dolar olarak hesaplandı. Bu haberin duyulmasının ardından Gübretaş'ın hissetleri yüzde 9,94 yükseldi.

Bulunan altın rezervi çok büyük bir heyecanla karşılandı. Devlet hisselerinin çoğunluğunda olan bir şirkete ait arazide bulunan altın rezervinin devlet kaynaklarına ciddi bir katkı yapması bekleniyor. 

GÜBRETAŞ KİME AİT, SAHİBİ KİM?

Gübretaş (Gübre Fabrikaları Türk AŞ) tarım sektörüne gübre temini sağlamak amacıyla 1952 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla kuruldu. 1954 yılında Türkiye'deki ilk kimyevi gübre fabrikası 1954 yılında Gübretaş tarafından İskenderun'da kuruldu. Şirketin yüzde 25'i şu anda Borsa İstanbul'da işlem görüyor. Kalan hisseler ise Tarım kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'ne aittr.

isbilgisi.com