Türkiye'de kış aylarının gelmesiyle beraber vatandaşların enerji tüketimi müktarlarında da artış gerçekleşti. Bu artışla özellikle doğalgaz faturaları oldukça kabarmaya başladı. Henüz kış şartlarının kendisini iyice hissettirmediği dönemde vatandaşların bütçelerini sarsan doğalgaz harcamaları çok sayıda insanı kara kara düşündürüyor. Doğalgaz faturaları nasıl düşürülür? Doğalgaz tüketimini azaltmanın yolları nelerdir?

KONUTLARIN ISI YALITIMI YAPILMALI!

Doğalgaz faturalarını düşürme konusunda genel bir açıklama yapan Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, “Toplam enerji tüketiminin yüzde 40'ı yaşam alanlarında kullanılıyor. Yaşam alanlarında kullanılan enerjinin ise yüzde 80'i ısıtma ve soğutma yapabilmek için tüketiliyor. Kış aylarının gelmesiyle haliyle doğalgaz faturaları da kabarmaya başladı. Bu nedenle vatandaşlar doğalgaz faturalarını düşürebilmek için konutlarında ısı yalıtımlarını yaptırmalıdırlar. Kısa vadede olmasa bile uzun vadede bu işlem onlara kar olarak geri dönecektir. Isı yalıtımı ile doğalgaz faturalarında yüzde 50 oranında bir düşüş elde edilebilir.” dedi.

AZ KULLANARAK DOĞALGAZ FATURASI DÜŞMEZ!

Doğalgaz faturalarını düşürmek için az tüketim yapmanın sonuç vermeyeceğini söyleyen Emre Alkin, “Doğalgaz kaynağı dövize endeksli bir enerjidir. Bu nedenle siz ne kadar az kullanırsanız kullanın bu faturalar belirli miktarda gelmeye devam edecektir. Kullanımı azaltsanız dahi hem bu enerjiden olması gerektiği gibi yararlanamayacaksınız hem de döviz kurundaki değişimler nedeniyle tahmin ettiğiniz tasarrufu elde edemeyeceksiniz. Bu nedenle doğalgaz için ısı yalıtımı yapılarak doğru kullanım geliştirilmeli.” ifadelerini kullandı.

DOĞALGAZ FATURALARINI DÜŞÜRECEK 5 YÖNTEMİ!

Doğalgaz faturalarını düşürmek için tavsiyelerde bulunan Emre Alkin, “Verimli enerji kullanarak hem aile bütçelerimizi koruruz hem de ülke bütçemizin gereksiz yere heba olmasını engelleriz. Doğalgaz açısında bunun bazı yöntemleri var. Öncelikle evlerimizde ısı yalıtımlarını yaptırmamız gerekir. Kullanmadığımız odalarda radyatörlerin boş yere çalışmasını engellemek için kapatmalıyız. Eşya seçiminde mutlaka tercihimiz akıllı beyaz eşyalar olmalı. Akıllı sayaçlar ile enerji tüketimimizi takip edip ona göre hareket etmeliyiz.” şeklinde konuştu.

isbilgisi.com