Havaların aniden soğuması ile birlikte vatandaşların ısınma ihtiyacı da ortaya çıkmaya başladı. Özellikle hasta ya da çocuk bulunan evlerde nerede ise bir ay önce açılmaya başlayan kombiler, zorlu ekonomik şartların oluştuğu yeni dönemde doğal gaz faturalarına ilişkin büyük bir endişenin oluşmasına sebep oldu. Rusya- Ukrayna savaşının başlaması ile birlikte üst seviyelere çıkan enerji fiyatlarının son olarak eylül ayının başında yapılan zamlar ile faturalara yansıması, soğuyan havalar ile birlikte etkisini iyice hissettirmeye başladı. 

Giderek soğuyan havalara karşı doğal gaz kullanımından tasarruf etmenin yollarını araştırmaya başlayan vatandaşlara, işin uzmanlardan önemli açıklamalar geldi. Kombiyi sürekli olarak açıp kapatmanın aslında sanıldığı gibi faturaları düşürmediğini aksine daha büyük bir çalışma performansına ihtiyaç duyulduğu için faturaları yükselttiğini belirttiğini ifade eden uzmanlar, önemli püf noktaları paylaştı. 

KOMBİ BAKIMINA VE DOĞAL GAZ SAYACINA DİKKAT!

dogal-gaz-sayaclarinda-gizli-tehlike-faturalarinizi-resmen-katliyor-son-iki-haneye-dikkat-1

Dolar'ı olanlar buraya! Son 1,5 gününüz kaldı Dolar'ı olanlar buraya! Son 1,5 gününüz kaldı

Kombilerin düzenli olarak bakımlarının yaptırılması gerektiğini aksi takdirde büyük bir masrafın oluşmasına sebep olabileceklerini ifade eden uzmanlar, bakım yaptırılmaması durumunda karşılaşılabilecek olan temel sorunları şu şekilde sıraladı:

  • Ekonomik bakımdan zarar edilir.
  • Kombi tam performans ile çalışmaz.
  • Kombinin kullanım ömrü azalır. 
  • Ani arızalar meydana gelir. 
  • Can ve mal güvenliğini tehdit eder. 
  • Gerektiğinden fazla doğal gaz tüketilir. 

Yukarıda belirtilmiş olan sorunlar ile karşılaşılmaması adına basit kontrollerin yapılabileceğini ifade eden uzmanlar, bir kombinin bakım zamanının gelip gelmediğini sayaca bakarak tespit edilebileceğini belirtti. Evden çıkarken sayacın son iki hanesinin not alınması gerektiğini ifade eden uzmanlar, eve dönüldüğü zaman iki hanenin tekrar kontrol edilmesini ve eğer sayı değişti ise bunun bir kaçağa işaret ettiğini vurguladı. 

DOĞAL GAZ FATURASINDAN TASARRUF ETMENİN YOLLARI

Doğal gaz faturasından tasarruf edebilmek için ev ısındığı zaman kombinin kapatılmaması gerektiğini ifade eden uzmanlar, perdelerin kaloriferlerin üstünü kapatmaması gerektiğine de dikkat çekti. Ayrıca odaların ısılarının termostatik vanalar ile ayarlanabileceğini ifade eden uzmanlar, koltukların da kaloriferlerden uzaklaştırılması gerektiğinin altını çizdi.