Ocak ayında yükselecek olan asgari ücret için geri sayım devam ederken artışın ne kadar olacağı, enflasyona ek olarak bir iyileştirmenin yapılıp yapılmayacağı vb. sorularda gündemden düşmemeye başladı. Milyonlarca çalışanı ve dolayısı ile de ailelerini etkileyen asgari ücret zammı hakkında birçok farklı kurumdan ve kişiden tahminler ve öneriler gelmeye devam ederken dün Türkiye İstatistik Kurumu’nun yapmış olduğu açıklama ile birlikte ihtiyaç duyulan 6 aylık enflasyon verisinin 5’inci ayı tamamlanmış oldu. 

5 Aralık Pazartesi saat 10:00’da kasım ayına ilişkin enflasyon verilerini açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu, asgari ücret zammının belirlenmesi için gereken 6 verinin 5’incisini açıklamış oldu. Bir önceki aya göre senelik enflasyonun düştüğüne işaret eden kamu kurumu asgari ücrete ilişkin yeni tahminlerin yapılmasını sağlarken işçi sendikasından konuya ilişkin çarpıcı bir açıklama geldi. 

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Arzu Çerkezoğlu DİSK AR bünyesinde yapılmış olan enflasyon çalışmaları ile elde edilmiş olan verileri paylaşırken yeni asgari ücretin ne kadar olması gerektiğine ilişkin de öneride bulundu.

ENFLASYON HESABINA DEĞİNDİ!

diskin-enflasyon-arastirmasi-olay-yaratti-yetkili-isim-asgari-ucret-icin-13-bin-tl-dedi (2)

Tapusu olan buraya! Hekesi ilgilendiren açıklama Tapusu olan buraya! Hekesi ilgilendiren açıklama

Sendika tarafından yürütülmüş olan enflasyon hesabı çalışmalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu TÜİK tarafından açıklanan verilerin dahi yüksek olduğunu ancak gerçeğin çok daha farklı olduğunu ileri sürdü. Emekçilerin enflasyonunun yüzde 125 ile yüzde 140 arasında gerçekleştiğini belirten Çerkezoğlu, araştırma sonuçlarına ilişkin verileri paylaştı.

DİSK AR tarafından elde edilmiş verilere ilişkin konuşan Çerkezoğlu, şu ifadeleri kullandı: “Merkez Bankası ve DİSK- AR verileri, asgari ücret ile çalışanlara ilişkin oranı yüzde 50 olarak gösteriyor. Milyonlarca işçi mevcut koşullara göre yeterli olmayan asgari ücret ile geçinmeye çalışırken işçilerin bir kısmı yasal asgari ücret sınırına dahi erişemiyor. AB ülkelerine bakıldığında toplu pazarlık kapsamı oranının yüzde 60’ın, OECD ülkelerinin ki ise yüzde 30’un üzerinde seyrederken ILO’ya göre bu oran Türkiye’de özel sektör için yüzde 6’nın altın, genelde ise yüzde 7,5 civarında.”

ASGARİ ÜCRET TEKLİFİ!

Elde edilen verilere ve mevcut ekonomik şartlara bakıldığında insanca bir yaşam sürülebilmesi adına asgari ücretin 13 bin 200 TL’nin altında olmaması gerektiğini ifade eden Çerkezoğlu, işçiler tarafından desteklendi.