Milyonlarca vatandaşı doğrudan ve dolaylı yoldan etkileyen 2021 yılı asgari ücret tespit görüşmeleri devam ediyor. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ortak kararı ile açıklanacak olan 2021 yılı asgari ücret tutarı hakkındaki tartışmalar sürüyor. Son olarak bu konuyla ilgili DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu düzenlediği basın toplantısında, sendikanın merakla beklenen asgari ücret talebini açıkladı.

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu açıklamasında, "2021 yılı asgari ücreti net 3 bin 800 lira olmalıdır" ifadelerini kullandı.

Bilindiği üzere şu an için asgari ücret brüt 2 bin 943 lira, net 2 bin 324 lira 70 kuruş olarak uygulanıyor. DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun basın toplantısında 2021 yılı asgari ücret tespit sürecinin Türkiye'nin en büyük ücret pazarlığı olduğunu belirtti. Çerkezoğlu, “Asgari ücret birçok Avrupa ülkesinde sembolik bir ücrettir ama Türkiye'de milyonların meselesidir.” diyerek, Türkiye’de 10 milyon işçinin asgari ücret altında veya bu ücrete yakın çalıştığına dikkat çekti.

2021 Asgari Ücret Tutarı Net 3 Bin 800 TL

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, açıklamaları arasında asgari ücretin pek çok parametreyi de belirlediğini ifade ederek, giderek ortalama ücret haline geldiğini savundu. “Asgari ücret tümüyle vergi dışında bırakılmalı” diyen DİSK Başkanı, 2021 yılı asgari ücretin net 3 bin 800 TL olarak belirlenmesi gerektiğinin altını çizdi. Avrupa’da sembolik olarak görülen asgari ücretin Türkiye’de büyük bir önem taşıdığının altını çizen Çerkezoğlu, ayrıca hükümetin asgari ücrete sigorta prim desteği sağlamasını da dile getirdi.

Asgari Ücret Ne Zaman Belirlenecek?

Her yılbaşından itibaren geçerli olacak asgari ücreti, 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda işçi, işveren ve devlet kanadı 5’er kişi ile temsil ediliyor. Her temsilcinin bir araya gelerek düzenlediği görüşmeler ilk olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın kurum binasında gerçekleştiriliyor. Daha sonra işçi ve işveren taraflarının ev sahipliğinde yapılan iki toplantının ardından dördüncü ve son toplantı yine Çalışma Bakanlığı’nda düzenlenerek asgari ücrette karara varılıyor. İlk toplantısını düzenleyen komisyon ikinci toplantıyı 15 Aralık tarihinde yapacak.

isbilgisi.com