2020 yılındaki dış politika gelişmelerini değerlendiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu önemli açıklamalarda bulundu. Özellikle Rusya'dan satın alınan hava savunma sistemi S-400'ler ile alakalı ABD'yle yaşanan gerilim hakkında gelinen son süreci anlatan Bakan Çavuşoğlu çok önemli bilgiler verdi.

ABD'DEN SÜRPRİZ TEKLİF!

ABD'den S-400'ler için kendilerine bir tekliftebulunulduğunu söyleyen Bakan Çavuşoğlu, “S-400 yaptırımları hakkında ABD'den bir teklif geldi. Bize bir çalışma grubu kurulması önerildi ve bizler de bu öneriye olumlu karşılık verdik. ABD ile bu konuda teknik görüşmeler başladı. Ancak ABD'nin CAATSA yaptırımlarını doğru bulmadığımızı kendilerine de ifade ettik. Bu yaptırımlar Türkiye'nin egemenlik haklarına saldırıdır.” dedi.

OYUN KURDUK OYUN BOZDUK!

Dış politikada diplomasiye büyük önem verdiklerini söyleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Biz bu yıl dış politikada diplomasiyi ön plana çıkarttık. Diplomasinin tıkandığı yerlerdeise sahaya indik ve yeniden diplomasinin önünü açtık. Bu şekilde Suriye, Libya, Doğu Akdeniz, Kıbrıs, Karabağ konularında önemli bir aktör olduk. Tüm bu alanlarda ülkemizin ciddi kaznaımlar eldeetmesini sağladık. Oyun kurulması gereken yerde oyun kurduk, oyun bozulması gereken yerde de oyun bozduk.” ifadelerini kullandı.

AB İLE İLİŞKİLERDE YENİ DÖNEM VURGUSU

AB Liderler Zirvesi'nde sağduyulu kararlar çıktığını söyleyen Bakan Çavuşoğlu, “Türkiye ile ilişkilerin önemini anlayan ülkelerin görüşleri AB'de hakim oldu. Sonuç bildirgesinde hoşlanmadığımız kısımlar elbette var. Buna karşı açıklamalarımızı zaten yaptık. 2021'de AB ile ilişkilerimizde daha pozitif gelişmeler olması için biz ülke olarak hazırız. Buna Avrupa Birliği'nin de hazır olmasını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

isbilgisi.com