TOKİ'den 4.650 TL taksitle hiç evi olmayanlara kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı! TOKİ'den 4.650 TL taksitle hiç evi olmayanlara kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı!

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından ehliyet sahibi vatandaşlara yönelik SMS üzerinden uyarılar gelmeye başladı. Milyonlarca ehliyet sahibi vatandaşın dikkatini çeken uyarıların detayları oldukça merak edilirken detaylar incelenmeye başlandı. Ehliyeti olan vatandaşlara Bakanlığa bağlı müdürlük tarafından SMS'li uyarılar gönderilirken ehliyet sahibi milyonlarca kişi uyarıları merak etti. 

Bakanlığa bağlı müdürlük tarafından gönderilen SMS'li uyarıda yer alan ifadelerde "Lütfen sürücü belgenizin arka yüzünde bulunan 'Sınıf Geçerlilik Tarihlerini' kontrol ediniz. Geçerlilik süresi biten veya yakın tarihte süresi bitecek sınıflarda araç kullanabilmeniz için, belgenizi yenilemeniz gerekmektedir" denildi. Birçok kişi ehliyet randevusunun nasıl alınacağını merak etmeye başladı. 

EHLİYET RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Uyarılar dikkate alınırken ehliyet randevusunun Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Alo 199 Çağrı üzerinden ya da randevu nvi gov tr internet sitesi üzerinden alındığı belirtildi. Ehliyet randevusunun ardından birçok kişinin merak ettiği bir diğer soru ise sürücü belgesi başvurusu oldu. Peki sürücü belgesi başvurusu nereye, nasıl yapılır?

Sürücü belgesi başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar öncelik olarak Genel Müdürlük web portalı üzerinden ya da Çağrı Merkezi üzerinden randevu alarak başvurularını yapmakta ya da randevusuz şekilde nüfus müdürlükleri üzerinden de sürücü belgesi başvurusu yapılmaktadır. 

Daha önce 596 şimde ise 680 ilçe nüfus müdürlüğü üzerinden yapılabilen sürücü belgesi başvuruları dikkate alınırken 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 41 inci maddesinin dördüncü fıkrasına göre yapılan açıklamada ise “Merkezi veri tabanında tutulan biyometrik veriler kimlik doğrulama işlemleri dışında kullanılamaz.” ifadeleri yer almaktadır.