Dikkat! YHT Seferleri Başlıyor! Seyahat İzin Belgesi Olmadan YHT İle Yolculuk Yapılır Mı?

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık AŞ tarafından Yüksek Hızlı Tren (YHT) biletlerinin nasıl alınacağı açıklandı. YHT biletlerinin alımı konusunda bir video yayınlayan TCDD Taşımacılık AŞ, vatandaşlara dikkat etmeleri gereken hususları bildirdi.

GÜNDEM 24.05.2020 - 18:52 24.05.2020 - 18:52

Türkiye'de koronavirüs sürecinin ardından normalleşme adımları ardı ardına geliyor. Bunlardan birisi de Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferlerinin yeniden başlaması olacak.

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından geçtiğimiz günlerde YHT seferlerinin 28 Mayıs'ta yeninden başlayacağı konusunda kamuoyu bilgilendirilmişti. Bu seferlerin başlamasına sayılı günler kala TCDD Taşımacılık AŞ, bir video paylaşarak YHT biletlerinin nasıl alınacağını açıkladı.

HES KODU OLMAYAN BİLET ALAMAYACAK

TCDD Taşımacılık AŞ tarafından paylaşılan videoya göre YHT seferlerine bilet alabilmek için Hayat Eve Sığar (HES) kodu almaları gerekiyor. Bu kod, Sağlık Bakanlığı'nın uygulaması olan Hayat Eve Sığar programından dakikalar içerisinde alınabiliyor. YHT bileti alınırken bu kodun verilmesi zorunlu hale getirildi.

SEYAHAT İZİN BELGESİ OLMAYAN YOLCULUK YAPAMAYACAK

Öte yandan HES kodu YHT seferlerine bilet almak için yeterli olsa da seyahat etmek için yeterli değil. Yolculuk yapmak isteyen vatandaşların seyahat izin belgesi almaları gerekiyor. HES kodu seyahat izin belgesi yerine geçmeyecek. Seyahat izin belgesi olmayan vatandaşların YHT seferleri ile yolculuk yapmalarına izin verilmeyecek.

SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

Seyahat İzin Belgesi almak isteyen vatandaşlar işlermlerini e-devlet üzerinden gerçekleştiriyorlar. E-devlet sisteminde bulunan hizmeti kullanarak başvurusunu tamamlayan vatandaşların bu başvuruları Seyahat İzin Kurulu tarafından değerlendiriliyor. Seyahat İzin Kurulu'nun onay vermesi durumunda vatandaşlara oluşturulan birimlerce Seyahat İzin Belgeleri TC Kimlik numarası doğrulanmasının ardından teslim ediliyor.

isbilgisi.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@