Türkiye'de annelere yönelik uygulanmaya başlanan Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri projesi kapsamında belirlenen illerde annelere her ay 100 Euro karşılığı olan 930 TL destekleme ödemesi yapılıyor. Bu destekleme ödemesinden 0-60 ay rasında küçük çocuğu olan anneler yararlanabiliyorlar. Bu sosyal desteği alabilmek için annelerden bazı şartları yerine getirmeleri isteniyor. Çalışan veya çalışacak olan annelere verilen bu sosyal destek ile çocukların kreşlere, anaokullarına, gündüz bakımevlerine gönderilmesi sonucunda ortaya çıkacak masrafların karşılanması amaçlanıyor.

KURUMSAL ÇOCUK BAKIM HİZMETLERİ SOSYAL DESTEĞİ KAÇ LİRADIR?

Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri projesi kapsamında sağlanan sosyal desteğin mi,ktarı 100 eurodur. Annelerin alabilecekleri bu sosyal desteğin bugünkü karşılığı ise 930 TL'dir. Bu proje Türkiye ile Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir. Bu nedenle ödemelerde euro para birimi esas alınmaktadır. Kadın istihdamının desteklenmesi ve çalışan annelerin çocukları için iş hayatından uzak kalmaması için uygulanan bu proje kapsamında en fazla 24 aya kadar destek verilmektedir. Bunun toplam karşılığı ise 2.400 eurodur. Türk lirasına çevrildiğinde bugünkü kurla anneler 24 ay boyunca toplamda 22.300 TL almış olacaklar.

KURUMSAL ÇOCUK BAKIM PROJESİ HANGİ İLLERDE UYGULANIYOR?

Türkiye'de uygulamaya sokulan Kurumsal Çocuk Bakım Projesi şu anda 81 ile yayılmış değil. İlerleyen dönemlerde tüm illere yayılması amaçlanıyor. Ancak şu anda bu proje kapsamında sadece Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya'da yaşanan anneler destekleme ödemelerini alabilmektedirler.

KİMLERE AYLIK 930 TL VERİLECEK?

Aylık 100 Euro destekleme ücreti almak isteyen annelerden bazı şartların yerine getirilmesi isteniyor. Buna göre öncelikle 0-60 ay arasında yaşta bulunan çocuk sahibi olunması gerekiyor. Ardından ise Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya'da yaşamak şartı yerine getirilmeli. Bu illerin dışında yaşayanlar ile part-time çalışan annelere 100 Euro destekleme ödemesi yapılmayacak. Ayrıca bu ödemeyi almak isteyen anneler ile çocuğun ikametgahı aynı olmalı, anne 4/1-a SSK sigortalısı olarak tam zamanlı çalışmıyor olmalı, SGK'ya bildirilen prim esaslı kazancı aylık 5.166 TL'den düşük olmalı şartlarının yerine getirilmesi isteniyor.

100 EURO DESTEK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kurumsal Çocuk Bakım Projesi kapsamında verilecek olan 100 euro destek için başvurular E-Devlet üzerinden alınmaya başlandı. Bu başvuruları yapan annelerin başvurularının olumlu sonuçlanması için çocuklarının Milli Eğitim Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı anaokulu, kreş ve gündüz bakımevlerine kayıtlı olmaları gerekiyor.