Türkiye’de pek çok kadın iş hayatında aktif olarak görev almaya devam ediyor. Kadın istihdamının Türkiye ekonomisi için son derece önemli olan kadın istihdamı bu süreçte devlet tarafından da destekleniyor. Devlet destekleri özellikle kadınların iş hayatı içerisinde desteklenmesi açısından son derece önemli. Çalışan ve bu süreçte doğum yapmış olan kadınlara verilen destek miktarı da giderek yükseliyor.

Son zamanlarda devlet tarafından çalışan ve doğum yapmış kadınlara verilen desteklerden bir tanesi de izin parası oldu. Sigortalı olarak çalışan her kadının bu süreç içerisinde izin parası için başvuruda bulunabileceği belirlendi. Genellikle onaylı olan izin süresi ise 16 hafta olarak belirlenmiştir.

55 GÜN İÇERİSİNDE BAŞVURU YAPAN PARAYI ALIYOR

2-3

16 haftalık doğum iznine ayrılan kadınlar, SGK’ya başvuru yaptıkları anda belirtmiş oldukları hesaplar üzerinden paralarını alabilecekler. Ancak 55 gün içerisinde mutlaka başvurunun yapılması gerekiyor. Başvuru zamanında gerektiği şekilde yapılmadığı takdirde ödeme yapılmayacağı belirtildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen rakamlar çerçevesinde yapılan ödeme 2020 yılında günlük bazda değerlendirildiği zaman en az 31 lira 96 kuruş olarak açıklanmıştı. Ancak bu süreçte 2021 yılı için zam geldi. Günlük ücret miktarı 38 lira 15 kuruşa çıkarıldı.

VERİLEN ÖDEME 3 AYLIK MAAŞ ORTALAMASI BAZ ALINARAK HESAPLANIYOR

Çalışan annelere doğum izni adı altında verilen ödeme maaşlar baz alınarak hesaplanıyor. Taban fiyat uygulanıyor olmasına karşılık son 3 aylık maaşı değerlendirilerek bir ortalaması alınıyor.

Ödeme sürecinden yararlanabilmek için doğumdan sonra bebeğin kimliği çıkarılmalı. Eşlerden birinin mutlaka Türk vatandaşı olması gerekiyor. Bakanlık sitesinde bulunan Doğum Yardımı Dilekçesi ile birlikte başvuru süreci tamamlanır. 55 gün içerisinde yapılan başvurular sonrasında ödeme yapılmaktadır.