Traktör kredisi bilhassa döviz kurunun yükselmesi ile bir anda artışa geçen traktör ve tarım araçları fiyatlarını düşündüğümüzde artık geçmişten daha da önemli hale geldi.

Devlet Destekli Traktör Kredisi Kapsamı Nedir?


Nelerin devlet destekli olarak verilen traktör kredisinin kapsamında olduğu konusu özellikle farklı alanlarda tarımsal faaliyetler ile uğraşan ve farklı büyüklüklerde tarımsal arazilere sahip çiftçiler için merak konusu haline gelmiş durumda. Ancak burada şunu söylemek gerekir ki devletin bu konuda verdiği desteklerin tarımsal işletme büyüklüğü ile veya çiftçinin yetiştirdiği ürün türü ile bir ilgili bulunmuyor.

Traktör hibeleri ve kredilerinde amaç mümkün olduğunda çok fazla sayıda çiftçinin ve eşit şekilde bu devlet desteğinden faydalanmasını sağlamak.  Bu sebeple bu desteği tutarına ve veriliş şekline de bakıldığında her çiftçinin neredeyse bir traktör almasına yetecek büyüklükte olduğu görülüyor. Diğer yandan bu kredilerin bir kısmı hibe bir kısmı da sıfır faizli kredi olarak veriliyor. Aslında burada hibe kısmı çiftçiye alınacak traktörün peşinatı niteliğinde verilirken sıfır faizli kredi ise taksitle alınan traktörün aylık taksitlerini sübvanse etmek amacıyla verilmekte.

Devlet Destekli Traktör Kredisi Kimler Alabilir?


Kimlerin devlet destekli olarak verilen traktör kredisinden yararlanabileceği konusunda hibe ve kredi konusunda yetkili iki kurum olan Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ziraat Bankası’nın belirlediği şartlar ön plana çıkıyor. Traktör kredisi alacak kişilerin öncellikle ÇKS belgesine sahip çiftçiler olması lazım. Aksi durumda bu hibe ve kredilere başvuran kişilerin traktör kredisi alması mümkün değil. Diğer yandan tabi ki bu desteklerden yararlanacak kişilerin herhangi bir kısıt olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olması gerekmekte.

Devlet Destekli Traktör Kredisine Nasıl Başvurulur?


Nasıl devlet destekli olarak verilen traktör kredisine başvurulacağı konusunda muhaddep kurum Ziraat Bankası. Ziraat bankası Türkiye geneline yayılmış olan yüzlerce şubesi aracılığı ile çiftçilerin başvurularını kabul ediyor. Normal de aynı bir banka kredisi gibi başvurulan traktör kredisi gerekli şartları sağlayıp belgeleri Ziraat Bankasına sunan tüm çiftçilere veriliyor.

Devlet Destekli Traktör Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?


Hangi şartlarda devlet destekli olarak verilen traktör kredisine başvurulabileceği konusunda krediyi veren Ziraat Bankası tarafından şartlar açıkça beyan edilmiş durumda. Devlet destekli ve sıfır faizli traktör kredisine başvurma şartları şu şekilde:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Çiftçi kayıt sistemine güncel olarak üyelik sahibi olmak,
  • Satın alınacak traktör için fatura veya proforma fatura vermek,
  • Traktör kredisinden ilk defa faydalanıyor olmak,
  • Bankaca istenirse ilave teminat veya tapu gibi belgeleri bankaya ibraz etmek,
  • Bilanço esasına göre faaliyet gösteren bir tarım işletmesi ise son üç yıla ait onaylanmış bilançoları ibraz etmek.

Devlet Destekli Traktör Kredisi Tutarı Nedir?


Devletten alınacak traktör kredisinin miktarı Ziraat Bankası tarafından 70.000 TL olarak belirlenmiş. Ziraat Bankası başvuran çiftçilere 5 yıla kadar vade imkanı ve şayet talep ederlerse yılda tek bir seferde ödeme imkanı ile traktör kredisi sağlıyor. Burada Tarım ve Orman Bakanlığı buna ilave olarak çiftçileri 30.000 TL hibe ile ayrıca destekliyor ve bu durumda hibe ile beraber çiftçilerin alacağı destek miktarı 100.000 TL’ye ulaşıyor.Diğer yandan bu imkandan bir çiftçi ailesi bir defa yararlanabiliyor. Yani bu krediye bir çiftçi ve onunla beraber çalışan oğlu aynı anda başvuramıyor.

Kaynak: www.isbilgisi.com

ISBILGISI.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ... YASAL HAKLARIMIZ SAKLIDIR.