Devlet destekli krediler üç ana başlık altında verilmekte.

 • Devlet destekli tarımsal üretim kredileri,
 • Devlet destekli endüstriyel üretim kredileri,
 • Devlet destekli ihracat kredileri


Buna göre devlet destekli kredileri veren kurumlar ve kredilerin şartları da farklılaşıyor. Devlet destekli krediler çoğunlukla belli bir tutara kadar sıfır faizle veya faizinin yarısı devlet tarafından karşılanmak suretiyle sübvansiyonlu olarak veriliyor. Devlet destekli kredi imkanından yararlanmak isteyen bir kişi faaliyet alanına göre en uygun olan kuruma başvurabiliyor.

Devlet Destekli Kredilerin Kapsamı


Hangi alanlarda devlet destekli kredi alınabildiği konusu  kredinin alınma amacına göre değişiklik gösterebiliyor. Ancak tüm bu kredilerin ortak yanı belirli bir faaliyeti idame ettirmek amacıyla verilmesi. Devlet destekli kredilerin ortak yanlarına bakacak olursak bunlar:

 • Tarımsal faaliyetlerin devamının sağlanması ve özellikle tarımsal ürün fiyatlarının düşük olduğu dönemlerde çiftçilerin desteklenmesi,
 • Tarımsal üretimle uğraşanların tohum, fidan ve gübre alımlarının desteklenmesi,
 • Tarımsal üretimle uğraşanların makine, teçhizat ve traktör alımlarının desteklenmesi,
 • Çeşitli sanayi kollarında faaliyet gösteren firmaların finansman sıkıntılarının giderilmesi,
 • İhracat yapan firmaların bilhassa uzun vadeli ihracat alacaklarına karşın kısa vadeli iç piyasa borçlarının faizlerinin sübvanse edilmesi,
 • Bilhassa sanayide firmaların hammadde alımlarının desteklenmesi.

Devlet Destekli Kredilerin Şartları Nelerdir?


Devlet destekli olarak alınan kredilerin şartları konusunda ortak nokta bunların mutlaka amacı ile uygun olarak kullanılması oluyor. Örneğin Eximbank devlet destekli kredi verirken ihracatçıdan yurt dışına yapmış olduğu ihracatlara dair fatura ve gümrük beyannamesi gibi evrakları talep ediyor. Diğer yandan aynı şekilde Ziraat Bankası çiftçilere verdiği sıfır faizli kredilerde mutlaka paranın tarımsal üretimde kullanıldığını veya kullanılacağını belgeleri ile talep ediyor.

Devlet Destekli Kredileri Hangi Kurumlar Veriyor?


Hangi kurumlardan devlet destekli kredi alınabildiği konusunda karşımıza üç önemli kurum çıkıyor:

 • Orman ve Tarım Bakanlığı; çiftçilere gübre, tohum ve traktör alımları için Ziraat Bankası kanalı ile sıfır faizli kredi veriyor,
 • Eximbank, özel ve kamu bankaları aracılığı ile ihracatçılara yapış oldukları toplam ihracatın belli bir yüzdesi kadar ve yılda bir defaya mahsus olmak üzere sıfır faizli kredi desteği veriyor.
 • KOSGEB, hem kendi bünyesinde hem de bankalar aracılığı ile girişimcilere sıfır veya düşük faizli kredi imkanı sağlıyor.

Devlet Destekli Kredilere Kimler Başvurabilir?


Kimlerin devlet destekli kredilere başvurabileceği konusunda krediyi veren kurumlar tarafından yapılmış olan tanımlamalara bakmak gerekiyor. Genellikle bu kredilere birebir muhataplarının başvurması ve kredileri amacı doğrultusunda kullanmaları esas alınmakta. Bu açıdan örneğin tarımsal üretim ile alakalı bir krediye tarımsal ürünleri paketleyen bir işletmenin başvurması mümkün değil. Ancak diğer yandan aynı işletme KOSGEB destekli birçok girişimcilik ve işletme geliştirme kredisinden veya hibesinden yararlanabilir.
Ancak bazı durumlarda bir işletme her iki kurumdan da kredi veya destek alabiliyor. Örneğin bir girişimci tarım işletmesini geliştirmek için hem Ziraat Bankası’ndan traktör kredisi hem de KOSGEB’den işletme kredisi alabiliyor.

Devlet Destekli Kredilerin Miktarı Ne Kadar?


Devlet destekli olarak alınan kredilerin miktarı kurumlara göre aşağıdaki gibi:

 • Eximbank ihracatçılara yıllık 500.000 TL’ye kadar sıfır faizi devlet destekli kredi imkanı veriyor.
 • Ziraat Bankası çiftçilere 70.000 TL’ye kadar sıfır faizli kredi veriyor.
 • KOSGEB özel bankalar aracılığı ile girişimcilere 500.000 TL ye kadar sıfır faizli kredi veriyor ve ayrıca birçok hibe proje desteği ile beraber hibe kapsamı dışında kalan tutarları düşük faizli kredi olarak verebiliyor.

Kaynak: www.isbilgisi.com

ISBILGISI.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ... YASAL HAKLARIMIZ SAKLIDIR.