Devlet destekli büyükbaş hayvancılık sadece parasal bir destek olmayıp bu destekler ile devletin amaçladığı asıl sonuç hayvancıların dünya ve gelişmiş ülkeler standardında üretim yapabilmesi.

Büyükbaş Hayvancılık İçin Verilen Devlet Desteklerinin Kapsamı

Devlet tarafından sağlanan büyükbaş hayvancılık desteklerinin neleri kapsamına aldığı konusunda bu destekleri veren kurumların amacı hayvancılığı ve hayvancılık ürünleri üretimini modernize etmek, dünya standartlarına getirmek ve en önemlisi girişimcileri bu alanda yatırım yapmaya özendirmek olarak karşımıza çıkıyor. Devlet destekli büyükbaş hayvancılığın amaçlarına bakacak olursak;

 • Hayvancılığın modernize edilmesini amaçlamak,
 • Hayvansal üretimi arttırarak ithalatı azaltmak,
 • Yetiştiricilerin bilinçlenmesi ile onları daha verimli alanlara yönlendirmek ve hayvan ırklarının kalitesini arttırmak,
 • Kırsal kesimdeki ekonomiyi daha canlı hale getirmek ve köyden kente göçün önüne geçebilmek.


Büyükbaş Hayvancılık İçin Devlet Desteği Kimler Alabilir?


Kimlerin devletten büyükbaş hayvancılık konusunda destek alabileceği ile ilgili olarak bu desteklerin genellikle önceden hayvancılık ile uğraşanlara, hayvancılık konusunda çok fazla tecrübesi olmayan ancak öğrenmeye ve eğitim almaya istekli olanlara ve yen girişimcilere verildiğini görüyoruz. Büyükbaş hayvancılık destekleri coğrafi şartlar sebebiyle genellikle Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde daha fazla kullanılıyor. Diğer yandan İç Anadolu bölgesinde de özellikle küçükbaş hayvancılık desteklerinin kullanıldığını görüyoruz.

Devlet destekli büyükbaş hayvancılık konusunda verilen desteklerde yaş cinsiyet vb. bir şart aranmıyor ancak örneğin KOSGEB verdiği desteklerde özellikle genç ve kadın girişimcilere ayrıcalık tanıyabiliyor. KOSGEB’in bunu yapmasındaki amaç ise ülke genelinde girişimciliği konusu ister sanayi ister hayvancılık olsun özendirmek ve yaygınlaştırmak.

Büyükbaş Hayvancılık İçin Devlet Desteğine Nasıl Başvurulur?

Devlet tarafından sağlanan büyükbaş hayvancılık desteklerine nasıl başvurulabileceği konusunda her kurumun birbirinden farklı bir başvuru şekli söz konusu olabiliyor.

 • Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından verilen destekler ile devlet destekli büyükbaş hayvancılık yapmak isteyen kişilerin bakanlığın ilgili birimlerine başvurmaları ve sonrasında bakanlıkça talep edilen tüm evrakları hazırlamaları gerekiyor. Diğer yandan Tarım ve Ormancılık Bakanlığı özellikle hibe desteklerinde bir ay süren bir eğitimi ve bu eğitim sonunda verilecek sertifikaya sahip olmayı da şart koşuyor.
 • Ziraat Bankasından sübvansiyonlu, düşük veya sıfır faizli kredi alacak çiftçilerde aranan ilk şart ise çiftçi belgelerinin olması. Bu desteklere tüm Ziraat Bankası şubelerinden başvurulabilir.
 • KOSGEB hayvancılık desteklerinin başvurularını illerde yer alan KOSGEB müdürlüklerinden kabul ediyor. Diğer yandan KOSGEB’in web sitesi üzerinde de başvuru formları indirilip inceleme ve ön başvuru yapılabiliyor.


Büyükbaş Hayvancılık İçin Devlet Desteği Hangi Kurumlardan Alınır?

Hangi kurumlardan büyükbaş hayvancılık için devlet desteği alınabileceği konusunda karşımıza şu kurumlar ve destekleri çıkıyor:

 • Tarım ve Ormancılık Bakanlığı büyükbaş hayvancılık destekleri,
 • KOSGEB büyükbaş hayvancılık destekleri,
 • Ziraat Bankası büyükbaş hayvancılık destekleri,
 • Tarım kredi kooperatifleri büyükbaş hayvancılık destekleri.Büyükbaş Hayvancılık İçin Devlet Desteği Tutarı Nedir?


Devlet tarafından büyükbaş hayvancılık için verilen destek miktarı farklı kurumlara bakıldığında şu şekilde belirlenmiş:

 • Ziraat Bankasından devlet destekli büyükbaş hayvancılık kredisi almak isteyenlere 70.000 TL’ye kadar faizinin yarısı devletçe karşılanan kredi veriliyor.
 • Tarım ve Ormancılık Bakanlığı büyükbaş hayvancılık için toplam yatırımın %50’si kadar ve en fazla 30.000 TL hibe desteği veriyor.
 • Tarım kredi kooperatifleri hayvancılara 40.000 TL’ye kadar faizsiz kredi imkânı sunuyor.


Kaynak: www.isbilgisi.com

ISBILGISI.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ... YASAL HAKLARIMIZ SAKLIDIR.