Bireysel Emeklilik Sistemi


Bireysel emeklilik sistemi uzun yıllar çalışma hayatı içinde bulunan bireylerin, zaman içinde belli miktarlarda birikim yaparak emekli olduklarında ek bir gelire kavuşması ve ekonomik refah düzeylerini arttırması amacıyla ortaya konmuş bir projedir.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet Katkısı


Bireysel emeklilik sisteminde devlet desteği, kişinin her ay düzenli ödediği aidatın % 25’ inin devlet tarafından ödenmesidir. Devlet katkısı için belirlenen ödenebilecek en yüksek miktar, bahse konu yılda ödenen asgari ücretin yıllık tutarının % 25’i kadardır. 2019 Yılı devlet katkısı üst sınırı 7.675,20 TL olarak hesaplanmıştır.

2019 Yılı Devlet Katkısı Üst Sınır Hesaplanması


2019 Devlet katkısı üst sınırı hesaplaması için yapılanlar şunlardır:
 • 2019 Yılı için yıllık asgari ücret brüt tutarı 30.700,80 TL’dir.
 • Bu durumda devlet tarafından ödenebilecek maksimum katkı payı 30.700,80 * 025 = 7.675,20 TL’dir.

Bireysel Emeklilikte Devlet Katkısından Yararlanabilen Kişiler


Bireysel emeklilikte devlet katkısından yararlanma hakkı için devletin koyduğu şart sadece başvuru sahibinin TC vatandaşı olmasıdır. Hatta bir başka ülkenin vatandaşı olduğu halde mavi kart sahibi kişiler de bireysel emeklilikte devlet katkısı avantajından yararlanabiliyor.

Bireysel Emeklilik Katkı Payı İçin Gerekli Süre


Bireysel emeklilikte kalma süresi 10 yıl olarak belirlenmiştir. 10 yıl doldurulduğu takdirde kişiler sistemde biriken bütün paralarını, devlet katkısının tamamı ile birlikte alarak ayrılabilirler.Zaman zaman insanlar 10 yıl dolmadan sistemden ayrılmak istiyorlar. Bu durumda alınabilecek devlet katkısı oranları şunlardır:
 • Eğer bireysel emeklilik üyesi 3 yıldan önce sistemden ayrılırsa, devlet katkı payını alamaz.
 • Eğer bireysel emeklilik üyesi 3 yıl ila 6 yıl arasındaki bir zaman diliminde sistemden ayrılırsa, devlet katkı payının % 15 ‘ini alabilir.
 • Eğer bireysel emeklilik üyesi 6 yıl ila 10 yıl arasındaki zaman diliminde sistemden ayrılırsa, devlet katkı payının % 35’ini alabilir. 
 • Eğer bireysel emeklilik üyesi 10 yıl dolduktan sonra sistemden maaş almaya başlayacak ise, devlet katkı payının % 60’ını alabilir.
 • Eğer bireysel emeklilik üyesi 10 yıl dolduktan sonra sistemden parasının tamamını çekip ayrılacak ise devlet katkı payının % 100’ünü alabilir.
 • Eğer bireysel emeklilik üyesi vefat etti ise varisleri devlet katkı payının % 100 ‘ünü alır.
 • Eğer bireysel emeklilik üyesinin malüliyet durumu söz konusu ise, sistemden ayrılırken devlet katkı payının % 100’ünü alabilir.

Devlet Destekli Bireysel Emeklilik Takibi


Devlet destekli bireysel emeklilik sorgulaması için başvurulabilecek yollar şunlardır:
 • Bireysel emeklilik sistemi üyesi, kendi emekliliğini takip eden şirkete giderek ya da şirketi arayarak bilgi sahibi olabilir.
 • Bireysel emeklilik sistemi üyesi Takasbank resmi internet sitesi üzerinden, e-Devlet girişi yapabilir.
 • E-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra ‘’Takasbank Bilgilendirme Sistemi ‘’ yazısı üzerinden, bireysel emeklilik primlerine ilaveten devlet desteğinin yatıp yatmadığı konusunda sorgulama yapılabilir.

İşverenin Bireysel Emeklilik Primi Yatırması Halinde


İşveren çalışana ait bireysel emeklilik primini ödüyor ise bu hesaba devlet katkı payı yatmaz. Bu konudaki tek kazanç, sadece işverenin yaptığı ödemeleri şirket harcamalarında personel giderleri olarak gösterebilmesidir. Bu vasıtayla işveren vergi indirimi almaya hak kazanır.

Yukarıda anlatılan koşullar incelendiğinde, bireysel emeklikte devlet katkısı payının % 25 gibi çok yüksek bir oran olduğu görülür. Bu nedenle bireysel emeklilik uzun vadede yapılabilecek en avantajlı yatırımdır.

Kaynak: www.isbilgisi.com

ISBILGISI.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ... YASAL HAKLARIMIZ SAKLIDIR.