Ana Sayfa EKONOMİ Devlet Çeyiz Katkısını Arttırıyor

Devlet Çeyiz Katkısını Arttırıyor

Devlet evlenecek gençlere çeyiz katkısını arttırma kararı aldı.

11
0
Paylaş

Devlet uzunca süredir çeyiz hesabına katkılar veriyordu. 5 yıl çeyiz hesabı biriktiren kişilere devlet 9 bin lira katkı sağlayacak. Cumhurbaşkanı kararı ile açıklanan çeyiz hesap yönetmeliğinde değişikliklere gidildi. Biriktirilen paranın yüzdesel oranı ve devlet katkıları da arttırıldı evlenmeye hazırlanan gençlere destek için çeyiz hesabı yeniden değerlendirilerek ve arttırılması söz konusu olacak.

Yeni düzenlemelere göre ödeme süresi 36 ila 47 ay olacak devlet katkısı hesaptaki biriken tutarın yüzde 20’si kadar olacak. Ödenecek toplam tutar 6 bin 500 lirayı geçemeyecek. Ödeme süresi 48 ile 59 ay olanlar için de hesapta biriken tutarın yüzde 22’si olabilecek. Bu oranda maksimum 7500 liraya aşmayacak ödeme süresi 60 ay ve üzeri olanlarda ise yüzde 25’i kadar ek katkı sağlanacak ve en fazla 9 bin lira ödeme gerçekleştirilecek. Düzenli ödemenin çekim hakkının kullanıldığı ya da evliliğin gerçekleştiği ayda yapılmaması hak kaybına yol açacak.

Evliliğin bozulması iptal olması gibi durumlarda da en geç 3 ay içerisinde evlendirme dairelerine başvuru yapılması gerekiyor. Başvuru yapıldığına dair bir evrak da birlikte çekim hakkının kullanıldığı bankaya başvuru gerçekleştirmek zorunda. Hesabın devamı için açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutar toplamı da hesaba yatırılmak zorunda olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here