Tekirdağ'ın Ergene ilçesinde bulunan, tekstil boyama makineleri üreticisi Saver Makine, Ziraat Bankası’nın verdiği kredi desteğiyle işçi çıkarmadan üretime devam ediyor. Üretiminin yüzde 50'sini yurt dışına ihraç eden Saver Makine Genel Koordinatörü Ahmet Alkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 55 personelle çalıştıklarını ve 5 bin metrekare kapalı alanda bu işi sürdürdüklerini söyledi. Yaklaşık 25 yıldır üretim yapan Saver Makine, 9 ülkeye ihracat yapıyor ve  yurt içinde de tekstil lokasyonu bulunan bölgelere tedariki sağlıyor.

Kredi Talebine Anında Cevap

Dünyada etkisini sürdüren yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ekonomiyi olumsuz etkiledi. Alkan, salgının firma ticaretini olumsuz etkilese de devletin bu konuda kendilerini yalnız bırakmadığının altını çizdi. Ziraat Bankası’na yaptıkları kredi başvurusunun kısa sürede onaylandığını belirten Alkan;

“Bu kredi bize can suyu gibi geldi. Bu sayede işçilerimizi işten çıkarmadık. Normal çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sadece bulaşıcılığı engellemek adına bir kısım personelimizi izne gönderdik fakat biz faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz. Buradan devlet büyüklerimize sesleniyorum; onlara çok teşekkür ediyorum. Bu kredi gerçekten yüzümüzü güldürdü."

Alkan, koronavirüs salgınının dünya ekonomisini olumsuz etkilediğini vurgulayarak, bir an önce bu kötü günlerin son bulması temennisinde bulundu.