Türkiye'de ekonomi yönetiminde meydana gelen değişimin ardından farklılaşan ekonomi politikası sayesinde Türk lirasının yıldızı parlamaya başladı. Yabancı yatırımcılar bu süreçte Türkiye ekonomisine varlıklarını sokmaya başladılar. Kasım ayında 1,8 milyar dolarlık bir yabancı yatırımcı girişi olurken bu rakam Aralık ayında 2,3 milyar dolara yükseldi.

Geçtiğimiz dönemde 8,58 TL ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gören dolar kuru Türk lirası karşısında erimeye başladı. 7,24 TL'ye kadar gerileyen dolar kuru son olarak 7,37 TL'den haftayı kapattı. Yabancı yatırım kuruluşları da bu gelişmelerin ardından dolar kuru tahminlerini güncellemeye başladılar.

YABANCILARIN DOLAR KURU TAHMİNLERİ!

Goldman Sachs: Dünyanın en önemli yatırım kuruluşlarından gösterilen Goldman Sachs'a göre dolar kurunda düşüşler gerçekleşecek. Türk lirası yönünde uzun pozisyon tavsiyesi veren ünlü yatırım bankası Türk lirasının bu süreçten kazançlı çıkacağını açıkladı.

HSBC: İngiltere merkezli bankanın son raporunda dolar kurunun yıl sonunda 7,10 TL olabileceği tahmin edildi. Normalleşmenin hızlanması durumunda ise dolar kurunun 6,50 TL'ye kadar düşme ihtimalinin bulunduğu ifade edildi.

UBS: İsviçre'nin en önemli bankası olan UBS 2021 yılının ikinci çeyreği sonunda dolar kurunun 7 TL seviyesine kadar düşeceğini duyurdu. Banka dolar kurunun tüm olumsuz gelişmelerin gerçekleşmesi durumunda ise en fazla 7,60 TL'ye yükselebileceğini ilan etti.

CitiBank: Türk varlıklarında olumlu gelişmenin süreceğini duyuran banka dolar kuruna karşı Türk lirasının avantajlı olduğunu açıkladı. Merkez Bankası'nın sadeleşme politikasının Türk lirasına güç vereceği bildirildi.

Rabobank: Bankanın yatırımcılarına gönderdiği bilgi notunda dola rkurunun önümüzdeki aylarda 7 TL'ye gerileyebileceği tahmini yapıldı. Türk lirasının kazançlarını daha da arttıracağı yorumlarında bulunuldu.

Yabancı yatırımcılar son dönemlerde Türk lirası varlıkların ailgi gösterirken yerli yatırımcılar ise varlıklarını dolar kurunda değerlendirmeye devam ediyorlar. Son bir haftada vatandaşların bankalardaki döviz hesaplarında 1,9 milyar dolarlık artış meydana geldi. Analistler bu ilginin ekonomik gerçeklikle bağdaşmadığını ifade etmeye başladılar.

isbilgisi.com