Dev Bankadan Şok Karar: Bir Ay Maaş Almayın!

Koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik hayatta çok çarpıcı gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Almanya'nın en büyük bankalarından birisi olan Deutsche Bank, koronavirüs nedeniyle meydana gelen kriz karşısında çalışanlarından şok bir istekte bulundu. Ölümcül salgınının ekonomik yansımaları karşısında yöneticilerinden bir ay maaş almamasını isteyen dev banka çalışanlarını oldukça şaşırttı.

İŞ DÜNYASI 25.05.2020 - 19:47 25.05.2020 - 19:47

Almanya'nın ve dünyanın en büyük bankalarından biris olan Deutsche Bank, koronavirüs salgınının ekonomik hayata olumsuz yansımalarını çok derinden yaşamaya başladı. Bunun için çok çeşitli tedbirleri gündeme alan dev banka son tedbiri ile çalışanlarını adeta şok etti.

Deutsche Bank tarafından şirket yöneticilerine gönderilen mesajda bir ay maaş ödemesi yapılmamasını önerdi. Yöneticilerin fedakarlık yaparak böyle bir kriz durumunda sorumluluk almasını isteyen Deutsche Bank bu kararın gönüllülük esasına göre alındığını ve istemeyen yöneticilerin maaşlarını almaya devam edeceklerini çalışanlara ilettiler.

Duyanları şaşkına çeviren Deutsche Bank'ın son kararında amaç olarak sadece şirketin maddi durumuna yönelik bir tedbir olmaktan çok tüö ekonomi dünyasına bir fikir vermesi hedeflendi. Maaş kesintisi yalnız üst düzey yöneticilerle değil orta düzey yöneticilerle de kapsayacak.

18 BİN KİŞİYİ İŞTEN ÇIKARACAKLAR

Alman ekonomisine hakim olan uzmanlar Deutsche Bank'ın bu kararının hazırlıksız bir dönemde kötü bir sürece yakalanmalarının sonucu olarak değerlendiriyorlar. Hatta şirket yapısında maaş kesintilerinin değil 2022 yılına kadar 18 bin kişinin işine son vermek dahi şirket planlaması içinde yer alıyor.

583 KİŞİ YILDA 1 MİLYON EURONUN ÜZERİNDE MAAŞ ALIYOR

Öte yandan Deutsche Bank bünyesinde çalışanlar arasında yıllıkmaaşı 1 Milyon Euro'nun üzerinde 583 personel bulunuyor. Bu nedenle dev banka yöneticilerinden maaş feragatı istemek zorunda kaldı.

isbilgisi.com