Depremleri bas bas bağırarak önceden bilen Naci Görür o şehirde 6.0 olacak diyerek son dakika duyurdu - Türkiye'de yerbilimci olarak bilinen profesör doktor Naci Görür, katılmış olduğu bir canlı yayında İzmir'de olası bir deprem de büyüklüğüne ilişkin açıklamalarda bulundu. Naci Görür bu doğrultuda da İzmir'de olası bir depremde 6.0 büyüklüğünde deprem beklendiğini de resmen ifade etmiş oldu.

İZMİR'DE DEPREM OLABİLİR Mİ?

TOKİ başvuruları başlıyor! İşte detaylar TOKİ başvuruları başlıyor! İşte detaylar

Naci Görür, beklenen İzmir depremine ilişkin de "Bu büyük deprem olmadan önce bu kadar deprem yoktu. Yani ara sıra depremler olurdu 4.0 ve üzeri. Biz de onları teknik yorumlardık. Yani öyle fazla deprem olmazdı. Ancak bu Maraş depremlerinden sonra bu Maraş depremleri Ölüdeniz Fayı üzerinde ve Doğu Anadolu Fayı üzerinde olan bu depremler boyut itibarıyla büyük depremler. Bu, levha sınırlarında meydana gelen depremler. Ülkemizde deprem olmasının nedeni bu coğrafyada levhaların birbirlerine göre bağıl hareketleri sonucu oluşur." ifadelerini kullandı.

OLASI DEPREMDE BÜYÜKLÜK TAHMİNİ

Prof. Dr. Naci Görür İzmir'de olası bir 6 büyüklüğünde ki deprem beklentisi için, " İzmir'de olan depremler genelde 6.0'lar mertebesinde. Yani 6.6 6.2 ve daha düşük olabiliyor. Tarihi dönemlerde büyük depremler vaaz edilmiş ama ben onun İzmir Yarımadası'nda olduğunu düşünmüyorum. Çünkü İzmir'in bir şanssızlığı var. Ege Denizi'nde de bir deprem olsa İzmir'e mal ediliyor. Bakın Sisam'da oldu deprem 6.8 Yunanistan'da oldu İzmir depremi diye biliyoruz biz. Benim inancım İzmir büyük olasılıkla çoğunlukla 6.0'lar mertebesinde olacaktır. Yani İzmir'de 7.0 üzerindeki deprem tahmin ediyorum ki ender olabilir. O da İzmir Fayı'nın çalışmasına bağlı olarak." dedi.