Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremin ardından bir yandan hayatını kaybeden canlarımız için yas devam ederken diğer yandan yıkıma uğrayan şehirleri yeniden inşa edebilmek için çalışmalar devam ediyor. Depremin merkezi olan Kahramanmaraş'ın yanı sıra Hatay, Antakya, Gaziantep, Adıyaman gibi toplamda 11 ilin etkilendiği bu depremde şehirlerde neredeyse herhangi bir yapı sağlam kalamadı. Durum bu şekilde olunca da Bakanlık tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda bu illerde yakın zaman içerisinde hayatın yeniden devam edebilmesi için de çalışmaların yürütüldüğü öğrenildi. 

Çalışmaların bir yandan yürütülmesi ile birlikte Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum yapılan bu çalışmalarda son durumu aktarmaya başladı. Şehirlerin yeniden ve daha sağlam bir şekilde kurulabilmesi için çalışmaların yürütüleceğinin açıklanmasının yanı sıra bu noktada inşaat firmaları ve işçiler ile de bire bir toplantıların düzenlendiğini açıkladı. 

DEPREM BÖLGELERİNDE FİYATLAR SABİTLENDİ! 

Konuya ilişkin yapılan açıklamalarda son durum bu şekilde iken Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından yapılan son açıklamalara göre inşaat firmaları tarafından alınan karar ile birlikte deprem bölgelerinde inşaat malzemesi fiyatlarının sabitlendiği öğrenildi. 

Bakan Kurum tarafından yapılan açıklamalar, "Üreticisi, inşaatçısı, işçisi, mühendisi, mimarı ile hep birlikte bu süreci yürütmek zorundayız. Devletin gücünü bugün vatandaşa gösterme, her türlü imkanı vatandaşa verme günü. Bunu da hep birlikte yapmak zorundayız. Bunu yapacak güce ve kudrete sahibiz. El birliği içerisinde bu süreci yöneteceğiz. Bu süreci doğru yönetmek zorundayız. Biz pandemi sürecinde kimsenin çalışmadığı bir dönemde afet konutunu da yaptık, sosyal konutumuzu da yaptık, kamu yatırımlarını da yaptık. Milletin evden çıkmadığı süreçte biz sokaktaydık. Maskeyle gittik şantiyede çalıştık. Tüm dünya tedariki durmuştu. Yarın hepsi düzene girer, aslolan olanı orada takip etmek, birlikte yönetmek. Bunu da inşallah yöneteceğiz." şeklindeydi. 

Milyonlarca emekli bayram edecek Milyonlarca emekli bayram edecek

Deprem bölgelerinde yaşanan son durum hakkında bilgi ise bu sayede alınmış oldu.