Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak

6 Şubat tarihinde meydana gelen iki büyük depremin ardından 45 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybetti. Yaşanan bu büyük yıkımın ardından ise enkaz kaldırma çalışmaları ile birlikte 11 ilde de oldukça büyük bir hasarın meydana geldiği bir kez daha gözler önüne serildi. Durum bu şekilde olunca da devlet evleri, eşyaları zarar gören depremzede vatandaşlar için harekete geçti. 

Yapılan açıklamalar doğrultusunda yurtlarını terk ederek gitmek zorunda kalan vatandaşlar için devlet hem kira hem de taşınma yardımı yapacağını duyurdu. Yapılan bu açıklamalar ile birlikte ev sahiplerine ayda 5 bin TL, kiracılara ise ayda 2 bin TL kira yardımı yapılacağı ifade edildi. Depremzede vatandaşlar için yapılacak olan bu yardımların yanı sıra evlerin içinde haar gören eşyalar içi de herhangi bir desteğin yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu. Konuya ilişkin merak edilenlerin ardından yeni gelişmeler de yaşanmaya başlandı. 

ZARAR GÖREN EŞYALAR İÇİN DESTEK VERİLECEK! 

11 ili etkileyen bu depremin ardından pek çok vatandaş, hasarlı olan binalardan çıkmak durumunda kaldı. Kendi can sağlıkları için herhangi bir eşyasını bile alamayan ve yıkılan ya da yıkılmak üzere olan binalarda bırakmak zorunda olan vatandaşlar eşyalarının yerlerini nasıl dolduracağını da merak etmeye başladı. 

Yapılan desteklerin içeriside giden eşyaların da telafinin olup olmayacağı merak edilirken Yeni Şafak'ın haberine göre zarar gören eşyaların tespit edilerek yerlerine konulacağı ifade edildi. Oluşturulan Eşya Hasar Tespit formu ile birlikte toplamda 26 kalemden oluşan, kişilerin günlük hayatlarında ihtiyaçlarının olduğu eşyalarının AFAD tarafından sağlanılacağı iddia edildi. 

AFAD BELİRLEYECEK!

Yeri doldurulacak olan bu 26 kalem eşya ise başlıca, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırınlı ocak, ankastre seti, derin dondurucu, klima, kombi, güneş enerjisi, doğal gaz sobası, soba (odun veya kömür), salon takımı (2 çekyat, 2 berjer, yemek masası, 6 sandalye), oturma grubu (2 çekyat, 2 berjer), zigon sehpa, mefruşat (perde, tül, masa örtüsü vb), elbise dolabı, yatak baza başlık çift kişilik, yatak baza başlık tek kişilik, halı (kilim, yolluk), yorgan ve battaniye, züccaciye, televizyon ve ünitesi, mikrodalga fırın, küçük ev aletleri, elektrik süpürgesi, genç odası takımı şeklinde açıklandı. 

3 komisyon üyesi tarafından doldurulacak olan formun ardından kişilerin evlerinde yapılacak olan tespitler ile birlikte giderlerin hesaplanarak bu sayede ödeme şeklinde AFAD'tan maddi karşılığının alınabileceği ifade edildi.