Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 ce 7.6 büyüklüğündeki deprem çevre 10 ilde yıkıma neden olurken enkaz altında kalan binlerce vatandşa hayatını kaybetmişti. Meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 45 bini yaralı vatandaşların sayısı da 100 bini geçerken Türkiye'yi derinden yaralayan depremle ilgili çalışmalar hala sürmeye devam ediyor. 

11 ilde büyük yıkıma neden olan Kahramanmaraş merkezli depremin ardından uzmanlar öncesinde de yaptıkları deprem uyarılarının yeniden altını çizmeye başladı. Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve çevre 10 ilin yıkımına neden olan iki büyük depremin ardından uzmanlar İstanbul depremi için uyarın bulunurken yapılan son açıklama dikkat çekti. 

İSTANBUL'DA KAÇ BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM BEKLENİYOR?

Deprem uzmanları depremle ilgili açıklamalarını yayınlamaya devam ederken Türkiye'nin bir deprem felaketine daha girmesi bekleniyor. Özellikle de uzmanların Kahramanmaraş merkezli depremin ardından ilk olarak İstanbul'u ikinci olarak ise İzmir'i hedef göstermesi milyonları yakından ilgilendirirken hem belediyeler hem de vatandaşlar depreme yönelik önlemlerini almaya başlamış durumda. 

A101'de ürünlerde flaş indirim! A101'de ürünlerde flaş indirim!

Kahramanmaraş merkezki meydana gelen depremin ardından açıklamada bulunan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan İstanbul depremi hakkında konuştu. Yaşanması beklenen İstanbul depremine yönelik açıklamasında depremin 8 büyüklüğünde olabileceğini söyleyen Ercan “Deprem anında neler yapılır” konulu panelde konuşmacı olarak önemli açıklamalarda bulundu. 

DEPREMLE İLGİLİ BİR UYARI DAHA GELDİ!

İstanbul'un 8'e kadar deprem üretebileceğinden bahseden Ercan panelde yapmış olduğu konuşmasında şu ifadeleri dile getirdi;

“Gerginlik birikiminin boşalması gerekiyor. Boşaldığı zaman yerde kırık oluşuyor. Doğu Anadolu kırığı, bugünkü Hatay’ın bulunduğu kesimden Osmaniye, Adıyaman’ın kuzeyinden Kahramanmaraş oradan da Malatya, Elazığ’a uzanıyor. Tunceli’ye uğramıyor. Bingöl’den Karlıova’nın bulunduğu yerden Kuzey Anadolu fayı ile kesişiyor. Bu 15 milyon yıl önce oluyor. Bu kaktırma devam ettiği için Doğu Anadolu da bu yükü kaldıramadığından bu kez ikinci bir kırık oluşuyor. Bu da Hakkari’nin bulunduğu yerden Van, Bitlis, Muş ve Varto üzerinden Bingöl, oradan Karlıova, oradan da Erzincan üzerinden Tokat, Amasya’dan Bolu, Bolu üzerinden Adapazarı ve Kuzey Marmara yani İstanbul ve Selanik’e kadar gidiyor. Biz buna Kuzey Anadolu kırığı, diyoruz. Bunun da yaşı 3,5 milyon. Kırık ne kadar yaşlıysa o kadar küçük deprem üretir. Genç olan Kuzey Anadolu kırığı, bizim kuzeyimizde. Orada Kargapazarı kırığı yani Yedisu kolu var ve orası en çekinceli yer. Burası 8’e kadar deprem üretebilir. Kaldı ki 1939’da Erzincan’daki olan depremin 7.9 büyüklüğünde olduğunu biliyorsunuz ve bunun yıkım gücü 11’dir. Bu deprem, yaklaşık 33 bin kişiyi kara kış gününde, kimisini dondurarak kimisini de sobalardan çıkan yangınla yakarak canlarını almıştır.”

EDİTÖR NOTU: Haberin içeriğinde görmüş olduğunuz uyarı ve ifadeler alanında uzman Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan'a aittir.