Ana Sayfa EKONOMİ Denetlenen 102 Bin Üründe %19’u Güvensiz

Denetlenen 102 Bin Üründe %19’u Güvensiz

Her beş üründen 1 tanesi güvensiz Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan konuyla alakalı önemli açıklamalar yaptı.

11
0
Paylaş

Ticaret Bakanı olan Ruhsar Pekcan, 2018 yılı içerisinde denetlenen 102 bin ürünün arasından %19’unun güvenilir olmadığını belirtti.

Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ticaret Bakanlığı’nın düzenlemiş olduğu Piyasa Gözetimi, Denetimi ve ürün Güvenliği Değerlendirme Kurulu toplantısına katılım gösterdi. Toplantıda çeşitli açıklamalar yapan Pekcan, ürün güvenliğinin ne kadar önemli olduğuna dikkat çekerken piyasada tehlikeye sebep olan ürünlerin arz edilmemesini belirtirken kalite standartlarına uygun olan üretimin çok önemli olduğunu açıkladı.

Pekcan açıklamasında ülkemizde güvenli ürünlerin kullanılmasının özellikle millet olarak kendimize olan saygının önemli bir göstergesi olduğunu açıkladı. Pekcan milletimizin her şeyin en iyisine layık olduğunu açıklarken vatandaşa ne kadar değerli olduğunu hissettirecek olan dokunuşların bulunması gerektiğini belirtti. Piyasa gözetim ve denetimin ise güçlenmesi bu evrede atılacak olan önemli adımlardan birisi olarak görülmektedir.

Kaliteli ürün üretimine önem verilmesi özellikle yurtdışında oluşan Türk malı algılamasının da güçlenmesi noktasında katkı sağlayacak noktalardan birisi olarak görülmektedir. Pekcan bu noktada küresel rekabette imajın çok önemli olduğunu belirtirken yapılan denetlemelerle beraber ülkemizdeki imaj sorununun büyük oranda önüne geçeceklerini açıkladı. Piyasada yer alan ürün çeşitliliği ve e-ticaretle birlikte ürünlerin hem gözetlenmesi hem de denetlenmesi daha etkili bir şekilde yapılabilecek. Güvensiz ürünlerin yaşattığı ölüm ve yaralanma gibi sorunlar ithalatçılar ve imalatçılar arasında da çözüme kavuşabilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here