Koronavirüs salgını devam ederken etkilenen demir ve çelik ürünlerinin ithalatı için yeni düzenlemeler yapıldı. Pek çok sektörde olduğu gibi demir çelik sektöründe de salgının etkileri hissedilmeye başlandı. Alınan yeni karar sonrasında üretim ve istihdamın korunması için gerekli adımlar atılmış oldu.

Cumhurbaşkanlığı Kararı ile birlikte alınan yeni kararların Resmi Gazete’de yayınlandığı ve resmen hayata geçirildiği açıklandı.

Bazı Ürünlere Geçici Vergi Uygulanacak!

Salgın sürecince alınan önlemler çerçevesinde slab ve kütük, paslanmaz sac, alaşımlı ürünler ve yassı hadde mamuller için uygulanan gümrük vergileri üzerinde bazı değişiklikler gerçekleştirildi. 15 Temmuz 2020 tarihine kadar geçerli olmak üzere bu ürünlerin geçici gümrük vergilerinde 5 puan artışa gidildiği açıklandı.

Sıcak haddelenmiş sac ve soğuk haddelenmiş sacdan çeşitli şekillerde dikişli boru üreten tesislerle birlikte beyaz eşya üreticilerinin de yaptığı doğrudan ithalatı gerçekleştirildiği takdirde verginin 2 puan bazında artırılmasına karar verildi.

Alınan geçici vergi artışları ile birlikte son dönemlerde sekteye uğrayan ve gecikmelerin yaşandığı demir ve çelik sanayisindeki üretimin artırılması ve aynı zamanda istihdamın korunması planlanıyor.