Debit Kart (Banka Kartı) Nedir, Ne İşe Yarar?

Debit kart tıpkı kredi kartı gibi bir banka kartıdır.  Debit kart ile kredi kartı arasındaki fark, debit karttan yapılabilecek harcamanın hesapta bulunan para ile sınırlı olmasıdır. Kredi kartı ile hesapta olmayan para, ileriye dönük olarak bankaya ödeme sözü verilerek harcanır.

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR 05.03.2020 - 11:52 05.03.2020 - 11:52

Debit kart ile yapılan harcamada ise, yapılan ödeme o anda harcama yapan kişinin banka hesabından çekilerek alışveriş karşılığı olarak satıcının hesabına yatar.

Debit kart piyasada günlük dilde banka kartı ya da maaş kartı olarak da tanımlanıyor.

Debit Kartın Bağlı Olduğu Hesap

Debit kart kullanıcının maaş hesabına bağlıdır. Maaş hesabı bulunmayan kullanıcıların ise bankada bulunan herhangi bir vadesiz hesaplarına bağlı olarak kullanılır.

Debit Kart Kullanmanın Avantajları

Debit kart kullanmanın yararları şunlardır:

 • Bilinmesi gereken en önemli konu debit kart ile yapılan harcamanın anında nakit ödeme demek olduğudur.
 • Debit kart ile harcama yapıldığında harcama yapan kişi, ileriye dönük olarak borç altına girmez. Çünkü kişi kendisine ait vadesiz hesap üzerinden harcama yapmaktadır.
 • Debit kart ile ödeme yapılacağı zaman kişinin yanına para taşıması gerekmez. Böylece para çaldırmak gibi bir problemle de karşılaşılmaz.
 • Debit kart çalınsa dahi anında bankaya haber verilmesi koşulu ile anında bloke edilir. Bu nedenle nakit paradan daha güvenlidir.
 • Debit kart ile her yerde alışveriş yapılabilir.
 • Debit kart ile yapılan ödemelerde kuruş hesabı yapılmasına gerek olmadığı gibi harcama yapan kişi yanında kuruş olmadığı zaman bu rakamı tam paraya yuvarlayarak ödemek zorunda kalmaz. Banka alışveriş fiyatını tam olarak hesaplayarak debit kart hesabından çeker.
 • Debit kart internet üzerinden yapılan e-ticaret alanında da kullanılabilir. Debit kart kullanarak internet sitesinden alışveriş yapılmasının bir başka avantajı kredi kartı şifresinin internet ortamına yazılmasına gerek olmamasıdır.

Bankalar yakın gelecekte debit kart kullanımını özendirmek üzere kredi kartlarında sağladıkları bonus vb. avantajları da hayat geçirmeyi planlıyorlar.

Debit Kart İle Alışveriş Dezavantajı

Debit kart ile harcama yapıldığında taksitli alışveriş yapabilmek mümkün değildir. Bu ilk bakışta dezavantaj gibi görünse de, aslında ileriye yönelik borçlanmayı ortadan kaldıracağı için bu madde de avantaj sayılabilir.

Debit kart otobüs vb. toplu taşımacılıkta kredi kartı gibi okuyucuya okutularak bilet ödemesi yapılmasına imkan vermez.

Debit Kart Edinmek

Debit kart almak çok kolaydır. Debit kart edinmek için kişinin vadesiz hesabı bulunan bankaya yazılı olarak müracaatta bulunması yeterlidir. Genellikle maaş çekilen bankada bulunan vadesiz hesaba ( maaş hesabına ) ait debit kart kullanımı tercih edilmektedir.

Debit kart başvurusu yapılacağı zaman banka yetkilisinden yıllık kart aidatı olmayan bir banka kartı istendiğini talep etmek gereklidir. Debit kart edinmek için yapılması gerenler şunlardır:

 • Öncelikle bankaya müracaat edilir ve bir vadesiz hesap açılır.
 • Bu hesap için yazılı olarak debit kart başvurusu yapılır.
 • En son olarak müracaat sonucu gelen debit kart için şifre oluşturulur.

Debit Kart Kullanımı Örneği

Debit kart kullanmak oldukça pratiktir. Debit kart kullanımına bir örnek vermek gerekirse bu durumun kısaca özeti şudur:

 • Harcama yapacak kişinin bankada vadesiz hesabında 1000 TL nakit para bulunduğu varsayıldığında,
 • Daha sonra markete gidilerek alışveriş yapıldığını ve bu alışverişin 300 TL olduğu düşünüldüğünde,
 • Market kasasında tıpkı kredi kartı ile ödeme sırasında olduğu gibi POS cihazından debit kartçekilir ve bankada bulunan 1000 TL’den 300TL market alışverişi karşılığı olarak hesaptan düşülür. İşlem gerçekleştiği anda kullanıcının banka hesabında nakit 700 TL kalır.
 • Debit kart kullanımı sırasında tıpkı kredi kartı kullanımında olduğu gibi güvenlik açısından POS cihazına şifre girilmesi istenir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@