Damlama Sulama Kredisi Başvurusu ve Şartları (Sıfır Faizli Destek)

Modern sulama tekniklerinden olan ve sıfır faizli olarak verilen Damlama Sulama Kredisi hakkında en detaylı bilgilere ve başvuru koşullarına haberimizden ulaşabilirsiniz.

DEVLET DESTEKLERİ 21.08.2019 - 23:16 21.08.2019 - 23:16
Damlama sulama kredisi tarımda modernizasyonun sağlanması ve verimin arttırılması amacı ile verilmektedir. Sıfır faizli olarak tahsis edilen damlama sulama kredisi oldukça avantajlı bir kredidir.

Ziraat Bankası Kredisi


Ziraat bankasının kredileri arasında yer alan damlama sulama kredisi uygulaması Bakanlar Kurulu kararına göre yürürlüğe girmiştir. Bu kredinin verilmesindeki amaç çiftçilerin modern sulama teknikleri kullanarak tarlalardan daha yüksek oranda verim alınabilmesidir. Bahse konu kredi sıfır faizli olup, geri ödeme süresi en fazla 5 yıl olarak kabul edilmiştir.

Modern Sulama Teknikleri Avantajı


Modern sulama teknikleri sayesinde çok daha geniş alanlarda, mümkün olan en az işçi kullanımı ile tarım yapılabiliyor. Ayrıca dikey tarımın uygulamaya girmesini takiben modern sulama yöntemi kullanılması daha dar sahalarda, daha çok ürün elde edilmesini sağlıyor. Modern sulama teknikleri ile elde edilen ürünler daha kaliteli oluyor.

Damlama Sulama Kredisi İçin Gerekli Evraklar


Damlama sulama kredisinde istenen belgeler şunlardır:
 
 • Kredi kullanmak isteyen çiftçide, tarım yaptığı arsaya ait proje ve proforma bulunmalıdır.
 • Sulama yapılması planlanan saha için özel basınçlı sulama projesi hazırlanmalıdır.
 • Devlet Su İşlerinden alınmış bulunan, damlama sulama için kullanılması düşünülen suyun kullanılabileceğine dair izin belgesi gereklidir.
 • Eğer su kuyudan çıkarılacak ise, kuyu izin belgesi ,
 • Üzerinde çalışılan araziye ait kira kontratı ya da tapu olmalıdır.
 • Kredi kullanmak isteyen çiftçinin çiftçi kayıt sistemine üye olması şartı aranır.  Başvuru yapılırken ÇKS belgesi de banka tarafından istenir.
 • Kredi çekmek isteyen kişiye ait nüfus cüzdanı,
 • Kredi karşılığında bankaya teminat olarak gösterilecek gayrı menkule ait evraklar,
 • Başvuru sahibine ait son 3 yılın gelir giderini gösteren bilanço da ibraz edilmelidir

Ziraat Bankası damlama sulama kredisi için ‘’modern basınçlı sulama kredileri’’ kategorisi altında bir başlık açmıştır. Bu kategoride yağmurlama ve mikro yağmurlama yöntemleri ile sulama için de kredi verilmektedir.
Bu kapsamda kredi veren ikinci kuruluş tarım kredi kooperatifleridir.

Damlama Sulama Kredisi Çeşitleri


Damlama sulama kredisi 2 şekilde veriliyor. Bu uygulama türleri şunlardır:
 • Bu konuda değerlendirilen birinci yöntemdeki krediler yatırım döneminde yapılmış olmalıdır. Bu kredilerde 1.500.000 TL üst sınır belirlenmiştir, geri ödemede faiz alınmaz, ödeme süresi de 5 yıla yayılmıştır.
 • İkinci yöntem ise kredi başvurusu işletme döneminde yapıldı ise uygulanır. Bu yöntemde işletmesi olan kişiler sistemlerini daha da geliştirmek istiyorlarsa damlama sulama kredisi kullanabilirler. Bu tür krediler oldukça düşük faizli olup toplam 5 yılda geri ödenmektedir.

Damlama Sulama Kredisi Başvurusu


Damlama sulama kredisi müracaatı için öncelikle yukarıda belirtilen evraklar tamamlanır. Daha sonra kredi başvurusu yapacak kişi 2 adet Basınçlı Sulama İstemi Bilgi Formu doldurur. Bütün bu belgeler ile birlikte Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifine gidilerek başvuru yapılır.

Damlama sulama kredisi böyle bir sistem kurulması için gerekli elektrik sağlanması, derin kuyu donanımı ya da sondaj faaliyetleri için verilen bir kredi türüdür.

Başvuruda bulunan çiftçinin modern sulama sistemi kullanmaması halinde sözgelimi çeltik üreticisi sulaması, derinkuyu açılması ya da suyun tarlaya ulaşımı için istenen kredi kapsamına girmez. Kredi çekildikten sonra satın alınacak damlama sulama makine ve donanımı 2000/37 sayılı tebliğde belirtilen kriterlere uygun olmalıdır.

İletişim /Destek


İletişim kurulması ve daha detaylı bilgi edinilmesi isteniyorsa 0850 258 00 00 numaralı telefondan Ziraat Bankası ile temasa geçilebilir. Bu numarayı aramak ücretsizdir. Ziraat Bankası damlama sulama kredisi hakkında bilgi almak isteyen kişiler bu numarayı 7/24 arayabilir.

Kaynak: www.isbilgisi.com

ISBILGISI.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ... YASAL HAKLARIMIZ SAKLIDIR.