Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığının kaç uçağı olduğuna dair bugüne kadar çok sayıda iddia ortaya atıldı. Bu iddiaların tamamına yanıt ise TBMM'de bütçe görüşmelerinde geldi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ilk defa Cumhurbaşkanlığına ait uçak sayısını resmen açıkladı. Daha önce bu konuda herhangi bir resmi açıklama yapılmamıştı.

CUMHURBAŞKANLIĞININ KAÇ UÇAĞI VAR?

TBMM bütçe görüşmelerinde CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a “Cumhurbaşkanlığına ait kaç uçar var” sorusunu yöneltti. Bugüne kadar bu sorulara Cumhurbaşkanlığına bağlı herhangi bir yetkiliden açıklama yapılmamıştı. Genelde bu tür sorulara, “Bahsi geçen hususlar Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın görev ve yetki alanına giriyor” şeklinde cevaplar veriliyor.

İLK DEFA RESMEN AÇIKLANDI!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay radikal bir kararla Cumhurbaşkanlığı envanterine kayıtlı 8 uçak olduğunu resmen açıkladı. Bu açıklamayla Cumhurbaşkanlığının 8 adet uçağı olduğu resmi bir bilgi haline dönüştü.

Soruyu soran ve 8 uçak yanıtını alan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer bir değerlendirmede bulunarak, “Türkiye ekonomik kriz ve israfla mücadele ederken bir kişinin kullanımına 8 uçağın sunulması israftır, lükstür, savurganlıktır. Bu 8 uçak yalnızca Cumhurbaşnı'na tahsis edilmiştir. Buna bakanlıklar, Genelkurmay ve Emniyet eklendiğinde sayı 15-16 olmaktadır. İhtiyaç dışı uçaklar satılarak zor günlerde millet için kullanılmalıdır. Türkiye dünyada en çok VİP uçağa sahip ülke konumundadır. Ayrıca bu uçak filosunun bakımı için de milyonlarca dolar masraf yapılmaktadır. Yazıktır, günahtır.” dedi.

isbilgisi.com