Ana Sayfa DÜNYA Cumhurbaşkanı Seçimi Kazakistan’da Erken Yapılacak

Cumhurbaşkanı Seçimi Kazakistan’da Erken Yapılacak

Kazakistan Cumhurbaşkanı seçimini erken tarihe aldı.

8
0
Paylaş

Kazakistan’da Cumhurbaşkanlığı seçimleri öne alındı. “Cumhurbaşkanı bizzat halka hitap ederek 9 Haziran’da Cumhurbaşkanı seçimlerinin gerçekleştirilmesi kararını aldım.” açıklamasını yaptı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, devlet televizyonuna yapmış olduğu açıklamada Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin erkene alındığını ve 9 Haziran’da seçimlerini gerçekleştirileceğini duyurdu. Tokayev,  “kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev sayesinde başarılı ve saygın bir devlet kurduklarını söyleyerek Kazakistan’ın uluslararası platformda önemli bir yer edindiğini bütün dünyanın Kazakistan’a tanıdığını ve kabul ettiğini söyleyebilirim. Tarihi bir olay yaşıyoruz.

Kazakistan’da iktidar istikrarlı bir durumda anayasaya uygun olarak bir değişim yaşadı. Bu da Kazakistan’ın uluslararası platformlarda saygısını çok daha fazla arttırdı.”

Erken seçimin gerekli olduğuna dikkat çeken Tokayev, siyasi ve toplumsal uyumu tekrardan sağlamak sosyal ve ekonomik hedeflere ulaşabilmek için ortadaki belirsizliği kaldırmamız gerekiyor. Ülkemizin hem iç hem de dış politikasının devam ettirebilmek istikrarı sağlamak için oylama yapmamız gerekiyor.

Tokayev Kazakistan’ın demokratik bir ülke olduğuna dikkat çeken cumhurbaşkanı seçimlerin dürüst ve adil bir şekilde gerçekleştirileceğini garanti ediyorum. Cumhurbaşkanı Tokayev, canlı yayındaki açıklamasının ardından 9 Haziran’da yapılacak. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin kararname ile açıkladı şu anda görevi sürdüren Cumhurbaşkanı Tokayev’in görev süresi 2020 yılına kadar devam edecekti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here