Rusya- Ukrayna savaşı ve FED’in şahin tonlu faiz artırımı açıklamaları başta olmak üzere devam eden çip krizi ve tedarik problemleri sebebi ile tarihi seviyelere ulaşan enflasyon, 2022 yılının ekonomik açıdan oldukça zor geçmesine sebep oldu. Türk Lirası’nın değer kaybı yaşaması sebebi ile alım güçleri direkt olarak düşen vatandaşların sene boyunca geçim dertleri devam ederken maaşlara yapılan enflasyon üstü zamlar dahi bu durumun toparlanmasına yetmedi. 

Ocak ayında yüzde 50,5 ve temmuz ayında yüzde 30 oranında zamlanan asgari ücret, 5 bin 500 TL’ye kadar yükseldi. Kümülatif olarak yüzde 80’nin üzerinde zam alan asgari ücret reel hayata yansıyan enflasyon sebebi ile kısa süre içerisinde etkisini yitirdi. Ellerine geçen aylık ücretler ile ay sonunu getiremeyen hatta kazançlarını maaşları yatar yatmaz bitiren tüketiciler, gözlerini ocak ayı zamlarına çevirdi. Bir süredir maaşlara yansıyacak zam oranlarına ilişkin birçok kaynaktan çeşitli iddialar ortaya atılırken bugün asgari ücret mevzusu nihayet sonuca bağlandı. 

TİSK, Türk- İş ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında düzenlenen 3 toplantının ardından salı günü asgari ücret zammının açıklanması beklenirken tarafların uzlaşamaması sebebi ile herhangi bir açıklama yapılamadı. Bu sebep ile tarafların tekrar masaya oturmaları için 4’üncü bir görüşmenin düzenleneceği düşünülürken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan zam tartışmalarına son noktayı koydu. Bugün öğle saatlerinde yapılan açıklama ile 2023 asgari ücret zammı belli oldu. 

2023 ASGARİ ÜCRET TUTARI AÇIKLANDI!

cumhurbaskani-recep-tayyip-erdogan-yuzde-547lik-asgari-ucret-artisini-duyurdu-ara-zam-aciklama (2)

Türkiye'nin otomobili TOGG'un fiyatı ne kadar olacak? Türkiye'nin otomobili TOGG'un fiyatı ne kadar olacak?

Türk- İŞ’in ve TİSK’in anlaşamaması sonucunda devreye giren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücret zammının açıklanmasını bekleyen milyonlarca kişiyi ortada bırakma lüksünün bulunmadığını ifade etti. Yeni asgari ücretin yüzde 54,7’lik artış ile 8 bin 506 TL’ye yükseldiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerekli olur ise bu sene olduğu gibi 2023 yılında da ara düzenlemeden kaçmayacaklarını ifade etti. 

TÜRK- İŞ BAŞKANINDAN AÇIKLAMA!

Asgari ücretin açıklandığı masada bulunmayan Türk- İŞ, yeni asgari ücretin çalışanların geçim şartlarını karşılamadığını belirtti.