Türkiye'de koronavirüs ile mücadelede kritik kararlar haftada bir yapılan kabine toplantılarında alınıyor. Her pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetiminde toplanan kabine,koronavirüs süreci ile alakalı olarak yaşananları değerlendirerek yeni kararlara imza atıyorlar.

Ramazan Bayramı olması sebebiyle 25 Nisan 2020 Pazartesi günü kabine toplantısı yapılamadı. Bu nedenle vatandaşlar kabine toplantısının ne zaman yapılacağını merak etmeye başladılar. Edinilen bilgilere göre kabine toplantısı 28 Mayıs Perşembe günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetiminde yapılacak ve koronavirüs gündemi ile alakalı olarak yeni kararlar alınacak.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANAN İLLERİN SAYISI AZALACAK

Kulislere sızan son dakika bilgilerine göre bayramdan sonra yapılacak olan kabine toplantısında Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun raporları değerlendirmeye alınarak hafta sonu sokağa çıkma yasağı kararlarına bir yenisi daha eklenecek. Ancak bu sokağa çıkma yasağının uygulanacağı illerin sayısının düşürülmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Ramazan Bayramı'nda 81 ilde uygulanan sokağa çıkma yasağı bir daha bu şekilde büyük kapsamlı uygulanmayacak.Son olarak 15 şehirde sokağa çıkma yasağı uygulanıyordu. Yeni kararda bu şehirlerin sayısının oldukça azalması bekleniyor. Ancak İstanbul, Ankara ve İzmir'de hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının kaldırılmasına ihtimal verilmiyor. Bu şehirlerde bir kaç hafta daha hafta sonu sokağa çıkma yasakları devam edecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YENİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KARARINI AÇIKLAYACAK

Sokağa çıkma yasağı ve seyhat kısıtlaması uygulanan 15 ilin sayısının azaltılmasında Bilim Kurulu'nun raporu etkili olacak. Bilim Kurulu koronavirüsün yayılma riskinin azaldığı illerde sokağa çıkma yasakları ve seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasını tavsiye edecek. Bu illerin hangileri olacağını ise 28 Mayıs Perşembe günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni sokağa çıkma yasağı kararı ile açıklayacak.

Kabine toplantısında gündeme gelecek olan bir başka konu da 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile kronik hastalıkları bulunan vatandaşların sokağa çıkma yasaklarının tamamen kaldırılması olacak. Yine edinilen bilgilere göre bu karar için bir kaç hafta daha beklenilmesi gerekecek. 20 yaş altı vatandaşların sokağaçıkma yasakları da hemen kaldırılmayacak.

isbilgisi.com