Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yeni İstihdam Paketini Duyurdu! Yeni Reform Paketinde Hangi Değişiklikler Var?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından yeni istihdam paketi ile alakalı olarak açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin koronavirüs sürecinden kimseye muhtaç olmadan çıktığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, elde edilen kazanımları yeni dönemde istihdam sıçraması ile taçlandıracaklarını belirtti.

EKONOMİ 09.06.2020 - 20:17 09.06.2020 - 20:17

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün kendi yönetiminde gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Türk ekonomisine yönelik değerlendirmeler yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin sıkıntılı koronavirüs sürecinden kazanımlarla çıktığını belirtti.

DESTEKLER 3 AY DAHA UZATILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan koronavirüs sürecin çok önemli adımlar attıklarını belirterek, “Koronvirüs sürecinde Türkiye daha da güçlenen ve gıpta ile bakılan bir ülke haline gelmiştir. 5,5 milyon ihtiyaç sahibi ailemize 1.000'er TL nakit destek verdik. Bununla yetinmedik istihdam sorunu çıkmasın diyerek kısa çalışma ödeneğini devreye aldık ve işletmelerin maliyetlerini devlet desteğiyle düşürdük. Bu şekilde hem o işletmelerin kapanmasını hem de istihdam sorunu çıkmasını önledik. Yaklaşık 1 milyon vatandaşımıza aylık 1177 TL olmak üzere nakdi ücret desteği sağladık. İşten çıkarmaları yasaklayarak çalışan vatandaşlarımızı koruma altına aldık. Tüm bunları bugün 3 ay daha uzatıyoruz.” dedi.

HEDEF İSTİHDAM ARTIŞI

Türkiye'nin koronavirüs döneminde elde ettiği kazanımları yeni dönemde taçlandırması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi yeni bir döneme giriş yaptık. Artık kazanımlarımızı istihdam artışı ile taçlandırmalıyız. Bunun için yeni bir reform paketi hazırladık ve çok kısa süre içerisinde bunu uygulamaya sokacağız.” ifadelerini kullandı.

GENÇ İSTİHDAM GELİŞTİRİLECEK

Yeni reform paketi hakkında bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeni reform paketiyle kısmı veya esnek çalışma alanıyla iş gücümüzü daha verimli bir duruma getireceğiz. Özellikle genç istihdam ile ülkemizi kalkındıracağız. 25 yaş altı gençlerimizin istihdam edilmesini devlet olarak destekleyeceğiz ve becerilerinin gelişmesini sağlayarak nitelikli bir iş gücü ortaya çıkaracağız. 50 yaş üzeri vatandaşlarımızın istihdamı için de gerekli kolaylıkları getireceğiz.” şeklinde konuştu.

TAMAMLAYICI EMEKLİLİK SİGORTASI GELİYOR!

Emeklilik sigortası ile alakalı olarak da bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çalışanlara tamamlayıcı emeklilik sigortası sağlayacak bir hazırlık içerisindeyiz. Bu yeni model ile çaşılanların hakları korunacak. Buna ek olarak ilave emeklilik desteği alınmasının önünü açacağız. Bu şekilde çalışan vatandaşlarımız emeklilik döneminde daha yüksek maaşlar elde edebilecekler.” dedi.

isbilgisi.com