Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan O Kuruluşlara Tepki Gösterdi: 'Onları Dikkate Almıyoruz!'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12. İslam Ekonomisi Konferansı'nda bir konuşma gerçekleştirerek uluslar arası kredi derecelendirme kuruluşlarına tepki gösterdi. Türkiye'nin ekonomik yapısının güçlü olduğunu ve kredi derecelendirme kuruluşlarının doğru değerlendirmeler yapmadığını söyledi.

EKONOMİ 14.06.2020 - 15:49 14.06.2020 - 15:49

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün düzenlenen 12. İslam Ekonomisi Konferansı'na katılarak bir konuşma yaptı. Türkiye'nin ekonomik yapısı hakkında değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs sürecinde ekonomik olarak ayakta kalmayı başaran bir ülke meydana getirdiklerini söyledi.

Türkiye ekonomisinin koronavirüs sürecinde aynı zamanda gerçekçi bir sınav verdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2020 yılının ilk çeyreğinde büyüme oranımız yüzde 4,5 oldu. Koronavirüs sürecinin en başarılı ülkelerden birisi olduk. Yalnızda sağlıkta değil ekonomide de zirvede yer alma yoluna giren bir ülke olduk.” dedi.

TÜRKİYE DEĞERLENDİRMELERİNİ DİKKATE ALMIYORUZ

Türkiye'ye yönelik değerlendirmelerle küçülme rakamları açıklayan uluslar arası kredi derecelendirme kuruluşlarına da tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye'de pozitif gelişmeler olurken hala daha Türk ekonomisini batacak, iflas edecek diye değerlendirmeler yapan uluslar arası kredi derecelendirme kuruluşlarını dikkate almıyoruz. Onların objektiflikleri de inandırıcılıkları da kalmamıştır. Bunu geçmiş yıllarda zaten test etmiş ve bu kuruluşların Türkiye aleyhinde bir yapıda olduklarını milletimize göstermiştik.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'DE EKONOMİ GÜÇLENECEK

Türkiye'nin normalleşme döneminde ekonomik olarak hızlanacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Koronavirüs sürecinde üretim, turizm ve ticaret gibi alanlarda gerileme yaşandı. Şimdi normalleşme sürecinde bu alanlarda hızlı bir normale dönüş yaşayacağız. Devlet olarak bu alanlarda normalleşmeyi desteklemek için her türlü fedakarlığı yapıyoruz. Göreceksiniz kısa zaman içerisinde Türkiye'de ekonomik hayat güçlü bir yapıya bürünecek.” şeklinde konuştu.

isbilgisi.com