Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak Öğrencilere 11 bin 402 TL maaş bağlanacak

Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'de! Devletten asgari ücretliye 3 ay 1.000 TL destek ödemesi - Yükselen enflasyon rakamları nedeni ile vatandaşın sırtındaki geçim yükü her geçen gün biraz daha artarken vatandaşa bir destek müjdesi de faturalar için yapılmıştı. 

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaş nedeni ile doğalgaz ve elektrik faturaları için zam üzerine zam açıklanırken bir yandan da yükselen enflasyon nedeniyle vatandaşın sırtındaki geçim derdi ağırlaşmıştı. Yaşanan süreçte vatandaşın bütçesini rahatlatmak adına 7420 Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında çalışanlara aylık bin liralık fatura desteği ödenmesine karar verilmişti. 

ÇALIŞANLARA AYLIK 1.000 TL FATURA YARDIMI İÇİN BAŞVURU NEREDEN, NASIL YAPILIR?

Doğalgaz ve elektrik faturası desteği hakkında yapılan düzenleme 7420 Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Yapılan düzenleme ile 30 Haziran 2023 tarihine kadar fatura ödemelerine bin liralık destek parası ödeneceği ilan edilmişti. 

Resmi Gazete'de yayımlanan torba yasa ile beraber kanuna eklenen geçici madde ile "Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren işverenler tarafından çalışanlara elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderlerine karşılık olmak üzere 30/6/2023 tarihine kadar (bu tarih dâhil) mevcut ücretlerine/prime esas kazançlarına ilave olarak yapılan aylık 1.000 Türk lirasını aşmayan ödemeler, 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre prime esas kazanca dâhil edilmez ve bu tutar üzerinden 31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu uyarınca gelir vergisi hesaplanmaz" denilerek doğalgaz ve elektrik faturası için para yardımı yapılacağı ilan edildi. 

Fatura yardımı ile Haziran ayına kadar kalan 3 aylık süre boyunca başvuru sahiplerine aylık bin liralık sosyal yardım ödemesi işverenleri tarafından yapılacak. İşverenler bu tutarı ödeme konusunda zorlanmayacak ve ödemeleri durumunda devlete ödeyecekleri vergiden düşecekler. İşvereni onay veren çalışanlar aylık bin liralık olmak üzere Haziran ayına kadar toplamda 3 bin TL maaşlarına ek fatura destek ödemesi tahsil edecekler.