Ülkemizde gerçekleştirilen fındık hasadı için geri sayım başlamışken pek çok fındık üreticisi fındık alım fiyatlarının beklenmesini büyük bir heyecanla bekliyorlardı. Bunun üzerine bir programa katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çok uzun süredir beklenen fındık alım müjdesini sonunda verdi. Fındık fiyatlarında dair merak edilen tüm sorular bu süreçte cevabını bulmuş oldu. 2021 yılında TMO fındık alım fiyatları belli oldu.  

Son dönemlerde fındık üreticileri internetten fındık alım fiyatları ne kadar? Sorusunu sık sık sormaya başladılar. Cumhurbaşkanı Erdoğan katıldığı özel bir yayın ve program ile birlikte canlı yayında fındık üreticilerinin uzun zamandır cevabını aradıkları soruya yanıt verdi. İşte fındık alı sürecinin güncel fiyatları…

2021 FINDIK FİYATLARI NE KADAR OLDU?

4-3

Fındık fiyatları yeni belirlenen fiyatlar dahilinde kalitesine ve özelliklerine göre değişiklik gösterecek. Bu süreçte yüzde 50 sağlam iç esasına göre Giresun fındığının fiyatı kilogram başına 27 lira olarak açıklandı. Levant kalitede olan fındığın kloşunun ise belirlenen yeni güncel rakamlara göre 26,5 lira olmasına karar verildi.

Gerçekleştirilen incelemeler sonrasında yüksek randımanlı fındık için belirlenen rakamlara en az bir lira fazla verileceğinin de altı çizildi. Fındık üreticilerinin desteklenmesi ve üretimin devamının sağlanması için bu süreçte mazot ve gübre yardımları da gerçekleştirileceği için kilo başına en az 2 lira destek verileceği ifade edildi.

Yapılan tüm düzenlemeler ve eklemeler sonrasında fındık fiyatları kilogram bazında 29,5 lira ile 30 lira arasında değişiklik gösterecek. Fındık fiyatlarının il bazında gerçekleştirilen üretime ve fındığın kalitesine göre değişiklik gösterebileceğinin de altı çizilmiş oldu.