Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Katılımıyla Ilısu Barajı'nın Açılışı Yapıldı! Dev Yatırım Türkiye'ye Yıllık Ne Kadar Kazandıracak?

Ilısu Barajı Enerji Santrali 1. Tribün Devreye Alınma Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video konferans yoluyla katılımı ile gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan açılış konuşmasında tesisin Türkiye'ye yıllık katkısının 2,8 milyar lira olacağını söyledi.

EMLAK 19.05.2020 - 18:31 19.05.2020 - 18:31

Türkiye'nin dev yatırımları arasında gösterilen Ilısu Barajı Enerji Santrali yatırımı 1. Tribün Devreye Alınma Töreni ile bugün açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın düzenlenen törene video konferans yoluyla katılım sağladı.

Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kendi ülkesini yabancı ülkelere şikayet edenlere, kendi halkına silah kullanmak suretiyle baskı yapanlara ve kanlarını dökenlere verilecek en güzel cevap bu muhteşem eserdir. Ilısu barajından barış, kardeşlik, refah ve huzur rüzgarları tüm bölgede asırlar boyunca etkisini gösterecektir.” dedi.

BİZ LAF DEĞİL ESER ÜRETİYORUZ

Ilısu Barajı'nın yapımı sırasında çok sayıda engelleme ile karşılaştıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terör örgütlerinden yurt dışındaki finans kuruluşlarına kadar bu barajın yapımını engellemek için ellerinden geleni yapan odakları bu devasa eserin ihtişamı ile cevap veriyoruz. Güneydoğu Anadolu bölgemiz için bugün bayram günüdür. Muhalefet yaptığımız bu eser karşısında ne diyecek merak ediyorum. Bölgedeki çiftçiler sulama ihtiyaçlarını, enerji ihtiyaçlarını buradan karşılayacaklar. Biz laf değil eser üretiyoruz.” ifadelerini kullandı.

BUGÜNE KADAR ILISU BARAJINA 18 MİLYAR TL YATIRIM YAPTIK

Ilısu Barajı'nın ekonomik katkıları hakkında bilgilendirme yapan Cumhrubaşkanı Erdoğan, “Enerji santralinde her ay bir türbini hizmete almak suretiyle 2020 sonuna kadar tam kapasite ile çalışır hale getireceğiz. Başlangıcından bugüne kadar buraya 18 Milyar TL'lik yatırım yaptık. Baraj inşaatı sırasında kültürel varlıkları korumak için farklı bir özen gösterdik. Özellikle Hasankeyf çok istismar edildi ancak kültürel varlıklarımız korunmuştur. Bu amaçla 200 milyon liralık kaynak kullanmaktan çekinmedik. Bu tesis ülkemize yıllık 2,8 milyar liralık katkı sağlayacak.” şeklinde konuştu.

isbilgisi.com